Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Aşırı Derecede Kaygılı Mısınız? İşte Size Yardımcı Olacak 8 Yol

Aşırı Derecede Kaygılı Mısınız? İşte Size Yardımcı Olacak 8 Yol

Yazar: Ankara Psikolog

Bir şey üzerine aşırı düşünen insanların en büyük problemi kontrollerinin yitirdiklerini hissetmeleridir. Bunun sonucunda da doğal olarak kaygı hissederler. Bu tip durumlar hem yaşadığınız anın tadını kaçırır hem de size doğru bir karar alamayacağınızı hissettirir. İşte sizi bu hislerde kurtaracak 9 yol:

Kararlarınız için son tarihler belirleyin.

Eğer bir konu hakkında karar alacaksanız ve bu süreç sizin gözünüzü korkutuyorsa yapmanız gereken ilk şey bu karar için son tarih belirlemek. Daha az önemli işleriniz 1 dakikaya, daha önemli bir işiniz içinse gün sonuna kadar karar alacağınızı kendi kendinize belirleyin. Bir zaman sınırlaması olması hem zamanınızı boşa harcamaktan kurtaracak hem de daha az kaygıya kapılacaksınız.

Molalar

Hiçbir karar veremediğinizi düşündüğünüz anlarda kendinize bir mola vermeniz iyi olacaktır. Bazı zamanlar kendimizi bir şey üzerine düşünmeye o kadar çok kaptırırız ki seçenekleri görmez oluruz. Böyle bir mola sonrasında daha dinç bir kafayla sorununuzu çözebileceksiniz.

Erteleme düşüncesiyle savaşın

Aklınızdan “sonra yaparım, akşama bir çözüm bulurum” diye geçiriyorsanız, bu sizin için işleri daha zorlaştıracaktır. Çünkü siz erteledikçe aklınızın bir köşesinde halledemediğiniz bu sorun sizi sürekli rahatsız edecektir. Ertelemeyi aklınızdan geçirdiğiniz her an bunun bir faydası olmayacağını kendinize hatırlatın.

Spor yapmak

Spor yapmak sadece vücudunuz için değil zihniniz için de faydalıdır. Birçok araştırma düşünceleri düzenlemede ve etkili çözümler üretmede sporun faydalı olduğunu bulmuştur.

Anın farkında olun

Sizi kaygıya sokan düşünceler genellikle gelecekten gelir. Yapacağınız her hareketin gelecekte nasıl bir sonuç doğuracağını tahmin etmeye çalışmak yorucudur. O yüzden yaşadığınız anın farkında olun. Düşünme üzerine çok zaman harcayarak, kaygılanarak kendinize şu an daha büyük zarar veriyor olabilirsiniz.

Kontrol hastası olmak sizi hiçbir zaman mutlu etmez

Hayatta her şey bizim kontrolümüzün altında değildir. Değiştirecemeyeceğimiz, müdahale edemeyeceğimiz birçok şey vardır. Bunları kontrol etmeye çalışmak hem büyük bir enerji kaybına hem de kaygıya sebep olur. O yüzden bu tür takıntılarla ilgili kendinizde bir farkındalık yaratın.

“Neler yanlış gidebilir” diye değil, “neler iyi gidebilir” diye düşünün

Sorununuzun hep olumsuz taraflarını düşünmek sizi stres altına sokacaktır. Onun yerine alacağınız bir karar sonucunda ne tür olumlu gelişmelerin olacağını düşünmek sizi motive edecektir. Hem bir an önce harekete geçmenizi sağlayacak hem de sizi kaygılarınızdan arındıracaktır.

Etrafınızda bu tür kişileri bulundurmayın.

Çevrenizde eğer sizin gibi bir konu üzerine çok düşünen ve sürekli kaygılanan insanlar varsa, onların yaşadıkları da sizi etkileyecektir. Sosyal öğrenme sonucunda farkında olmadan davranışlarımız ve yaşam tarzımız değişir. O yüzden size iyi örnek olabilecek insanların yanında olmak daha iyidir.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !