Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Bu Terapi Köpeği, Engellilerin Hayallerine Kavuşmasını Sağlıyor

Bu Terapi Köpeği, Engellilerin Hayallerine Kavuşmasını Sağlıyor

Yazar: Ankara Psikolog

Judy Fridono Golden retriever cinsi Ricochet isimli köpeğini, sahiplendiği günden itibaren, özellikle insanlara yardım etmesi için eğitiyordu. Birden fazla durumda, Ricochet birçok insanın hayatının inanılmaz bir şekilde değişmesine yardımcı oldu.

Biz Ricochet’in hikayesinden çok etkilendik ve sizinle paylaşmak istedik.

Ricochet 15 aylıkken, Patrick ile beraber sörf yaptı. O günden itibaren SURF-İCE (service) köpek olarak, yardımcı olmaya başladı.

1

Jil kanserden ötürü bacağını kaybetmişti, ama bu onun istediğini yapması için bir engel değil. Tek ayağı olmasına karşın sörfün üzerinde sabit durabilmek için Ricochet’in sırtına tutunuyor. Bu şekilde bu yardımcı köpek Jil’in sörfün tadını çıkarmasını sağlıyor.

2 3

Otizmli bir çocuk dünyayı bizim gördüğümüzden daha farklı görüyor. Neyse ki Ricochet onun çok sakin bir şekilde kalmasını sağlayarak sorunsuz bir şekilde sörf yapmasına yardımcı oluyor.

4 5

Ricochet aynı zamanda omurilik sorunları olan veya büyük kazalar geçirmiş gencecik insanların da özgürlüğün ve hareketliliğin tadını çıkarmalarını sağlıyor.

6

Bu resimdeki iki çocuğun ismi Jacob ve ikisi de kalp nakline ihtiyaç duyuyor. Onların Ricochet’le tanışmasının sebebi ise bu yardımcı köpekle beraber sadece sörf yapmak değil, aynı zamanda organ bağışına dikkat çekmek.

7

Ian önceden babasıyla sörf yapardı ve bundan çok keyif alırdı. Fakat ailece geçirdikleri bir trafik kazası sonucu Ian annesini ve babasını kaybetti. Ayrıca kendi beyninde de bir hasar oluştu. Tüm bu olanlardan sonra Ian, Ricochet’in yardımıla tekrar sörf yapabiliyor.

8

Ricochet ayrıca panik atakları önlemede ve kaygı temelli davranışların iyileştirilmesinde de çok etkili bir rol oynuyor.

9 10 11

Ricochet hayatını insanlara yardım etmeye ve onları bir adım daha attırmaya adamış gerçek bir kahraman. Onun ve onunla beraber olanların önünde hiçbir engel duramıyor!

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !