Buradasın Ankara Psikolog » Kişilik Bozuklukları » Gizli Narsistleri Nasıl Tanırsınız?

Gizli Narsistleri Nasıl Tanırsınız?

Yazar: Ankara Psikolog

Narsisistler çoğu zaman tespit etmek zordur. Çoğu zaman ortama ve kişiye göre için görünümlerini ve ilgi alanlarını değiştirebilirler, bu yönleriyle bukalemunlara benzetilirler. İnsanları istedikleri gibi kullanmak için onlarla olabildiğince çabuk bir şekilde bağ kurmak isterler. İşte gizli narsisistleri tanımanın 3 yolu:

Kendileriyle ilgili şeylerle nasıl konuştuklarını inceleyin.

Narsisistler kişisel ürünlerini, gelirlerini, ne kadar çok şeye sahip olduklarını sürekli konuşurlar. Çünkü bunlar, narsisitler için diğer insanlardan nasıl daha iyi olduklarını gösterme yoludur. Güzel bir yaşama sahip olmaktan gurur duyuyorsanız bu başka bir şeydir, fakat gururunuzu kazandığınız parayla veya sahip olduklarınızla göstermeye çalışıyorsanız gizli bir narsisistsinizdir.

İlişkinizi inceleyin.

Narsisistler çok hızlı hareket ederler. Size sahte bir ilgi gösterirler, olabildiğince hızlı bir şekilde güven duygusunu oluşturmaya çalışarak sizinle bağını kurmak isterler. Bu konuda olabildiğince dikkatli olun çünkü bu davranışlarının sebebi sizden duygusal olarak fayda sağlamaktır.

Davranışlarını inceleyin.

Narsisistler baştan çıkarıcılardır. Sizi baştan çıkarmak için maneviyatı, duyguları hatta fiziksel görünüşü bile kullanırlar, böylece size kendi oyunlarını oynatırlar. Kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve kendilerini onaylayacak insanlara yakınlık kurarlar.

Eğer etrafınızda yukarıdaki özellikleri sıklıkla gösteren birileri varsa onların gizli narsisistler olduğunu düşünebilirsiniz.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !