Buradasın Ankara Psikolog » Kişilik Bozuklukları » Narsisistler Twitter’ı Nasıl Kullanır?

Narsisistler Twitter’ı Nasıl Kullanır?

Yazar: Ankara Psikolog

Sosyal medyanın kullanımı arttıkça, bu alan üzerinden insanların psikolojisini inceleyen çalışmaların sayısı da gittikçe artıyor. Bu alanda yapılan çalışmalardan bir yenisi ise narsisistlerin Twitter kullanımı üzerine.

Araştırmaya göre narsisist kişiler Twitter’ı, narsisist olmayanlardan daha farklı bir şekilde kullanıyorlar. Onları ayıran en önemli özellik ise olumsuz olmaları.

Twitter’da narsisistler dikkat çekmek için daha çok olumsuz şeyler yazıyorlar ve anti-sosyal davranışlar gösteriyorlar. Tweetlerinde çok daha fazla argo sözcükleye yer veriyorlar. Narsisistik olmayan kişilerle karşılaştırıldıklarında çok daha az olumlu duygulardan konuştukları, olumsuz duygulardan ise daima bahsettikleri görülüyor. Ayrıca yazdıklarında genelde bir öfke dili hâkim oluyor.

Çalışmanın başlangıcında 1.000’den fazla katılımcıya tek bir soru soruluyor:

Aşağıdaki ifadeye ne ölçüde katılıyorsunuz?:

“Ben bir narsisistim.” (Narsisist, kendisine odaklı, bencil ve egoistik olarak tanımlanır.)

Bu soru Single Item Narcissism Scale olarak bilinen ve narsisizmi ölçmede oldukça başarılı bulunan tek soruluk ölçeğin sorusu.

Araştırmaya katılanlar aynı zamanda Twitter hesaplarını da veriyorlar ve araştırmacılar katılımcıların son zamanlarda attıkları tweetleri, geliştirdikleri özel bir metin analizi yapan program sayesinde inceliyorlar. Katılımcıların ne söylediklerinden daha çok kelimeleri nasıl kullandıklarına bakılıyor. Bunun arkasında yatan teknik ise psikolinguistik metin analizi. Yani kişiliğinizin ve ruh halinizin dilinize nasıl yansıdığını araştıran bir teknik.

Araştırma gösteriyor ki narsisistik kişiler dikkat çekmek için olumsuz şeyleri yazıyorlar ve anti-sosyal davranışlarda bulunuyorlar. Bu durum aynı zamanda onların dil kullanımına da yansıyor.

Katılımcıların aynı zamanda duygular, sosyal etkileşim, lanet etme, öfke ve anti sosyallik üzerine dil kullanımına da bakılıyor. Narsisistiklerin, narsisist olmayanlara göre olumsuz duygulara ve anti sosyal davranışlara daha fazla yer verdikleri, olumlu duygulardan ise çok daha az bahsettikleri görülüyor.

Siz de kendi hesabınızdakilere bakarak bu ölçütleri sağlayan kişilerin narsisist olup olmadıkları ile ilgili çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !