Dini Takıntılar

Yazar: Ankara Psikolog

Dini Takıntılar

Dini Takıntılar

Dini takıntılar, insanları en fazla rahatsız eden takıntılardır. Çünkü işin içinde kişinin inancının karşısında durma, inandığına ihanet etme vardır. Bu da kişilere hem psikolojik hem de manevi yönden büyük bir ızdırap yaşatır. Özellikle de bazı ilerlemiş vakalarda dini takıntılı kişiler Allah’a ve kutsal değerlere küfretmeye başlarlar. Bu nedenle de ruhen, bedenen acı duyarlar. Günde defalarca kez tövbe ederleri, pişmanlıkları büyüktür ancak kendilerini durduramazlar ve sürekli kendilerini suçlarlar. Oysa bu onların elinde olan bir durum değildir. Üstelik uzmanlar bu takıntıya sahip olan kişilerin çok inançlı, dinsel konulara ve Allah’a son derece bağlı olan kişiler olduğunun da altını çizmektedir.

Dini takıntılı insanlar istem dışı Allah’a ya da dini değerlere küfür etme, hakaret etme düşüncesindedir. Daha çok bu düşünceler kişiler ibadet ettikleri sırada ortaya çıkar. Namaz kılarken, abdest alırken vs. namaz kılarken akıllarına cinsel içerikli görüntüler gelir, dua ederken Allah’a isyan etme, küfür ve hakaret etme düşüncesi gelir, abdest alırken başka kötü şeyler düşünürler. Ve bundan dolayı da defalarca kez içlerinden dua ederler, defalarca kez abdestleri bozuldu diye abdest alıp dururlar. Son derece sıkıntı veren bir durumdur.

Takıntıların mistik boyutta görüldüğü bu dini takıntılar, kişinin kendisini evliya, mehdi ya da tanrı olarak görmesine de neden olabilir. Takıntısı olan kişi, Allah’ın en kutsal ve yüce olduğunu bilir. Ama ne zaman Allah’ın adını duysa, istemsiz şekilde içinden ona küfretmek, hakaret etmek gelir. Kişi bunu bilerek ya da isteyerek yapmamaktadır. Bundan son derece rahatsız olur. Bu düşünceleri zihninden kovmak için büyük çaba harcar. Ama her çabasında düşünceler kuvvetlenir ve tekrarlanır.

Bazı örnek durumlar:

Kişinin kabeyi görünce içinde zina yapıldığını düşünmesi, Allah kelimesini duyduğunda hakaret ve isyan etme düşüncesi, namaz kılarken cinsel içerikli görüntüleri düşünmesi, peygamberi anarken hoş tasvirler kullanması gibi.

Bu durum karşısında dini takıntılı kişiler, kendilerini bir günahkâr, sapkın, dinden sapan olarak ilan eder ve bunalıma girer. Kendinden bile korkar. Cehennemde yanacağını düşünür. Kişi bu düşüncelerini haklı görmediği ve kabul etmediği için böyle bir durum dinen de yoktur.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

3 Yorumlar

Pelin 03 Nisan 2017 - 05:02

Hocam dini takintilardan nasil kurtulunur yazilarizdaki herşeyi yaşıyorum korkuyorum Allah affeylesin.Ölüm korkusu ve sevdiklerime bise olacak korkusu içten gelen beddualar hasa kufur ve ağza alamam çok kötü şeyler 🙁

Cevapla
Lale 08 Ocak 2018 - 00:42

Yaşadıklarınızın bir psikolojik problem olduğunu düşünün.kendinizi psikoloji rahatsızlığı olan biri kimi görün o zaman anlayacaksınız ki,aklınızdakı şeyleri ciddiye almaya gerek yok.15 senedir dini takıntıdan eziyet çekoyorum ve deye bilirim ki,hayatımds bor çok alanı etkilemiş.çok isyanlar etmişim bazan imtihar bile aklıma gelmiş.şimdi bu sene anladım ki,her keste vesvese olur ama benimki artık vesvese diğil bir sorundur(vesveselikten geçmiş yani).bilinki,Rabbimiz aklınızdakı o küfürlerden uzaktır ve ne küfrü etseniz de Rabbimize bir şey olmaz o küfürlerden.ne de ki,gunah olmaz.Tanrıyla olan ilişkiler normal olması gerek.Tanrı biliuor ki,siz o küfürleri içden demiyorsunuz

Cevapla
Yy 04 Mayıs 2018 - 23:45

Selam hocam.

Bu hastalik bende de bir 5 aydir var.
Ufak ufak basladi aklimda bunlar, her gun ustune katarak devam etti ve en son beni oyle bir hale getirdi ki , evdeki herkesle tartismaya basladim , vurmaya , kirmaya , dokmeye kendim dahil herseye zarar vermeye basladim. Icinden cimilmaz bir hale geldi. Aynen benim elimden gelen hic birsey yok , yok etmeye durdurmaya calisdiysamda daha beter oldu. Cunku bu aklima fikrime gelen her turlu kotu dusunceler soylemek istemiyorum dinle imamla namaz la rabbimizle yani herseye bir kufur hakaret seklinde geliyo ve benim bu bozuk aklimin soylediklerini b3nim kalbimin kabul etmedigi icin bu savasta orta da kalip cok buyuk zararlar yaralar aldim ve aliyorum. Benim dusuncem isledigim gunahlardan dolayi rabbim bana boyle bir ceza verdi gibi aklima oyle soyleniyor. Ve bu durum insani icinden cikilmaz bir hale getiriyor. Dinimizle imanimla zarar verdi ve vermeye devam ediuo diye dusunceler geliyo. Ceza duygusu olum duygusu hicbirsey yapasim yok 3vden cikasim bile yok ustune bununla ilgili kotu ruyalar kabuslar olecegimle ilgili daha da baska kotu kotu seyler…… lutfen bana yardimci olacak rahatlatacak bir yoruma cok ihtiyacim var……

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !