Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Farkında Olmadan Karşı Tarafı Kırabilecek Sözlerimiz

Farkında Olmadan Karşı Tarafı Kırabilecek Sözlerimiz

Yazar: Ankara Psikolog

Günlük konuşmalar hem profesyonel hem de kişisel ilişkileri sürdürmek açısından çok önemlidir. İşte bu yüzden iletişim becerilerinin iyi olması ilişkilerin sürekliliğini ve kalitesini etkilemektedir. Bazen farkında olarak ya da olmayarak ilişkilerin kalitesi düşer ve bunun sebebine bakıldığında kırıcı ve aşağılayıcı bir üslupla karşılaşmak çok olasıdır.

Sıkça kullanılan kırıcı sözlerden birkaçını bu içeriğimizin konusu yaptık, belki de farkında olmadan ilişkilerine zarar verenlerdensiniz düzeltmek için bir fırsat yakalamış olabilirsiniz.

“Sadece şakaydı.”

Eğer karşınızdaki söylediklerinize göz yumamamışsa, şaka yaptığınıza da inanması çok olası değildir. Ne kadar yakın olursanız olun bir kişi sözlerinizin kırıcı olduğunu düşündüyse bunu bir şaka olarak algılamasını istemek biraz fazla olabilir. Gerçekten iyi niyetli olsanız bile şaka yaparken karşınızdakini incitebileceğinizi düşünerek daha hassas davranmalısınız.

“Boş ver, sen anlamazsın.”

Kimse konunun dışına itilmekten hoşlanmaz ve bazen bu cümle kasıtlı olarak o kişiyi dışlıyormuşsunuz hissi yaratabilir. Siz konuyu hızlıca geçmek için bunu söylemiş olsanız bile sözleriniz kulağa çok kaba gelip ilişkinize de zarar verebilir. Böyle durumlarda en iyisi kısa da olsa bir açıklama yapmaktır.

“Kız gibi yapmak”

Bu cümle dünyanın her yerindeki kadınlar için aşağılayıcıdır. Kadınları güçsüz ve aşağıda gören bir zihniyetin ürünü olduğundan bu cümleyi değil sıklıkla kullanmak hiç kullanmamak gerekir.

“Bi sakinleştirici iç.”

Eğer karşınızdaki kişi stresli ve endişeliyse bu söyleyebileceğiniz en kötü cümlelerden birisi olabilir. Bu sözünüz karşınızdakine sorunlarını kolayca aşmasını beklediğiniz ve çok umursamadığınız mesajını verebilir. Kişi gerçekten ciddi bir sorunla karşı karşıyayken sizden böyle bir cümle değil destek beklemektedir.

“Umurumda değil./ Banane.”

Oldukça sık söylenen sözlerden biridir ve çok da kolay alınılabilecek bir sözdür. Şakacı bit tutumla da olsa dahi kırıcı olabilir ve kimseye söylenmemesi gerekir. Gerçekten umursamadığınız durumlarda bile hassas davranmanız yok yere ilişkilerinizin zarar görmesini önleyecektir.

“O kadar saf olamazsın.”

Bu tarz bir cümleyi karşınızdaki insana iltifat etmek için kullansanız dahi aşağılayıcı olarak algılanma olasılığı çok yüksektir. Karşınızdaki kişi bu sözü onu yeterince zeki bulmadığınız şeklinde yorumlayabilir. İyi niyetle söylenmiş olsa dahi bu söz faydadan çok zarar verebilir.

“Abartıyorsun./ Çok hırslısın.”

Her insanın hayatta tutkuyla bağlı olduğu şeyler olabilir. Herkes aynı konularda hırslı davranmaz, sizin umursamadığınız bir konu bir başkası için hayati önem taşıyor olabilir. Böyle durumlarda karşınızdakinin hisleri sizin için anlamsızsa bile en doğrusu bu şekilde yargı belirtmek değil konunun onlar için önemini onlardan dinlemenizdir

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !