Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Hafızaya Dair 6 Efsane

Hafızaya Dair 6 Efsane

Yazar: Ankara Psikolog

2011 yılında gerçekleştirilen bir çalışmada 1838 kişiye hafızayla ilgili 6 ifade verilmiş ve katılıp katılmadıkları sorularak bu cevaplar 16 sı konunun uzmanı olan profesörün de aralarında bulunduğu 100 psikoloğunkiyle karşılaştırıldı. Ortaya çıkan sonuçlar için buyurun:

Hafıza kaybı yaşayan insanlar genellikle kendi isimlerini, kim olduklarını hatırlayamazlar.

Katılımcıların %83 ü bu ifadeye katıldığını belirtirken, uzmanların tümü bu ifadeye katılmadığını belirtmiştir. İşin aslı hafızasını kaybeden insanlar isimlerini ve kimliklerini hatırlayabilirler. Sonuçların böylesine farklı çıkmasının sebebi ise çoğunlukla sinema ve televizyon sektöründe sıkça ele alınan bu konunun izleyicilere çoğu kez yanlış anlatılması.

Güvenilir bir görgü tanığının ifadesi bir sanığın suçlu bulunması için yeterlidir.

Katılımcıların %37.si bu ifadeye katılmış, 16 uzmanın hepsi ise karşı çıkmıştır. Ne yazık ki görgü tanıklarının ifadeleri şok edici derecede yanlış olabilmektedir. Çünkü hafıza yönlendirilmeye son derece açıktır.

Hafıza tıpkı bir kamera gibi her şeyi olduğu gibi kaydeder ve böylece sonrasında biz bu kayıtları tekrar gözden geçirebiliriz.

Katılımcıların %63ü bu ifadeye katılırken, tüm uzmanlar karşı çıkmıştır. İnsanların hayatta çok basit şeyleri bile yanlış hatırladıkları olduğunu düşündüğümüzde %63ünün bu ifadeyi desteklemesi çok şaşırtıcı bir sonuç. Gerçekte hatırladıklarımız o anki duygu durumumuzdan, motivasyonumuzdan, fiziksel durumumuzdan yani her şeyimizden etkilenir. Çoğunlukla da unuttuğumuz birçok anımız olur.

Hipnoz görgü tanıklarının bir suça dair detayları doğru hatırlamasını sağlar.

Katılımcıların %55i bu ifadeye katılmış, uzmanların14ü katılmamış ve 2 uzman bu durumun belirsiz olduğunu söylemiştir. İşin aslı hipnoz çok tartışılan bir konudur. Toplumun geneli hipnoza psikologlardan daha fazla inanmaktadır. Ancak hipnoz kişileri etki altında bırakarak onları tamamen yanlış bilgilere inandırabilir.

İnsanlar genellikle başka bir şeye ilgi gösterirken de görüş alanlarına giren beklenmedik bir şeyi fark edebilirler.

Katılımcıların %78 i ve 3 uzman bu ifadeye katılmış, ancak 13 uzman ifadeye karşı çıkmıştır. Uzmanların en fazla çeliştiği madde bu olsa da bu durum konuyla ilgili bilginin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca kişiler fark etmedikleri bir şeyi fark etmediklerini fark edemeyeceklerinden bu ifade bizi bir paradoksun ortasına bırakmaktadır.

Bir olayı yaşadıktan sonra oluşan anılarınız değişmez, hep aynı kalır.

Katılımcıların %48 i bu ifadeye katılmış, uzmanların15 i karşı çıkmış ve 1 uzman net olmadığını belirtmiştir. Konuyla ilgili gerçek ise anıların hatalı olabileceği ve zaman için de çok kolay değişebileceğidir.

 

Kaynak: http://www.spring.org.uk/2011/08/memory-test-whats-your-score.php

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !