Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Montessori’den İlham Alınarak Geliştirilmiş Çocuğunuzu Eğlendirecek Uygulamalar

Montessori’den İlham Alınarak Geliştirilmiş Çocuğunuzu Eğlendirecek Uygulamalar

Yazar: Ankara Psikolog

Ünlü İtalyan pedagog Maria Montessori 2-5 yaş arasındaki çocuklar için yaratılabilecek belli oyunlarla özel oyuncaklara ve özel tasarlanmış objelere ihtiyaç olmadan zihin gelişimlerine katkıda bulunabileceğini savunmuştur.

Bu görüşten yola çıkarak çocuğunuz için hem eğlenceli hem de faydalı olabilecek uygulamaları sizin için listeledik.

 1. Evdeki boş şişe ve kavanozları bir araya getirip kapaklarını açın, çocuğunuzun doğru şişe ve kavanoz için doğru kapağı bulup, kapakları sıkmasını sağlayın.
 2. Bir kovanın içine su doldurun ve içine düğme gibi küçük objeler atın. Çocuğunuzun bir kaşık yardımıyla balık tutar gibi düğmeleri sudan çıkarmasına yardımcı olun.
 3. Bir çantanın içine çocuğunuzun aşina olduğu objeleri koyun. Çocuğunuzun gözleri kapalı halde objeleri çantadan tek tek çıkarmasını ve tanımlamaya çalışmasını izleyin. İsterseniz bu oyunu daha da zorlaştırabilirsiniz.
 4. İki büyük kaseyi alın ve birine su koyun. Çocuğunuzun eline bir sünger vererek suyu bir kaseden diğerine sünger yardımıyla aktarmasını sağlayın.
 5. Çeşitli renklerde ve boyutlarda boncukları birbirine karıştırın çocuğunuzun bunları farklı kutular içine renklerine göre ya da boyutlarına göre gruplandırmasını sağlayın.
 6. Beraber origami yapın. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız internetteki videolardan faydalanabilirsiniz. Çocuğunuzun ortaya bir şey çıkaramasa da o kağıdı katlayıp kıvırarak uğraşmasını sağlayın.
 7. Bir kabın içine fasulye, nohut gibi tane tane olan bir şey doldurun ve içine küçük bir oyuncak saklayın. Çocuğunuzdan bu oyuncağı bulmasını isteyin.
 8. Mutfak tezgahının üzerine biraz un serpip çocuğunuzun bu unun üzerine parmaklarıyla ya da bir fırçayla resim çizmesini isteyin.
 9. Çocuğunuza bir mıknatıs verin ve önüne metal ve metal olmayan objeler koyun. Mıknatısla bu objeleri yakalamaya çalıştıkça durumdan etkilenen çocuğunuza mıknatısın metalleri nasıl çektiğini açıklamanız gerekebilir hazırlıklı olun.
 10. Çocuğunuzun bulaşık makinesinin içindeki temiz bulaşıkları yerleştirmesine izin verin. Bunu yapmadan önce keskin objeleri sizin çıkardığınızdan emin olun.
 11. Bir kaba su doldurun ve çocuğunuza karışık objeler verin. Bunlar iri taneli bakliyatlar da olabilir metal objeler de. Çocuğunuzun bunları suyun içine atmasına izin verin ve hangisinin batıp hangisinin yüzdüğünü görmesini sağlayın.
 12. Eski gazete ve dergileri çocuğunuza verip bunları parçalamasına izin verin. Böylece ellerini kullanma becerileri gelişecek ve farklı hareketlerin farklı sonuçlara neden olduğunu gözlemleyeceklerdir.
 13. Çocuğunuzun eline bulaşık süngeri verip size yardım etmesine izin verin. Tabi ki tehlikeli olabilecek nesneleri önceden ayırmak şartıyla.
 14. Mutfağınızdaki tencere ve tavaları çocuğunuzun önüne çıkarın ve kapaklarını açın, çocuğunuzun doğru tencerelerle kapakları eşleştirmesini sağlayın.

 

Kaynak: http://brightside.me/

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !