Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Narsistik Ebeveynlerin Yaptığı 6 Şey

Narsistik Ebeveynlerin Yaptığı 6 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Narsistik bir anne ya da babanın en önemli özelliği, çocuğunu kendi hayalindeki gibi yetiştirme konusunda takıntılı olmalarıdır. Çocuğun, daha önceden belirlenmiş bir hedef doğrultusunda başarılı olmalarını isterler. Kendilerinin gerçekleştiremediği kariyer hedeflerini çocuklarının gerçekleştirmesini beklerler. Çoğu zaman bu konuda kontrol hastası denecek seviyeye ulaşabilirler.

İşte narsistik ebeveynlerin en sık yaptığı 6 şey; bakalım size bir yerden tanıdık geliyor mu?

Çocuklarının nasıl giyineceklerine ve saçına karışırlar.

giyeceklerine karisirlar

Narsistler için görüntü her şeydir. Bu yüzden küçüklükten itibaren çocuğun ne giyeceğine karışırlar. Eğer çocuk kendi giyimi üzerinde söz sahibi olmak isterse de buna bozulurlar ve karşı çıkarlar.

Sonuçlarla çok ilgilenirler.

sonuc

Narsistik anne babalar, çocuğun yaptığı bir iş sonundaki ortaya çıkan sonuca oldukça dikkat ederler. Süreç boyunca çocuğun yaşadıkları ile ilgilenmezler. Örneğin, çocuklarının yüksek not almasını çok isterler veya alamadıklarında tepki gösterirler. Fakat onun yüksek not olmasını sağlayacak süreçte çocuğa yardımcı olmazlar. Bu yüzden narsist bir anne babanın çocuğu hep “bu işte kendi başımayım, ailem yardımcı olmayacak” diye düşünür.

Çocuklarının arkadaşlarını seçerler.

cocuk

Narsistik anne babalar sosyal statüye oldukça meraklıdır. Bu yüzden çocuklarının okul arkadaşlarını seçerken oldukça müdahalecidirler. Çocuklarının zengin, yetenekli veya başarılı aileleri olan arkadaşlarıyla takılmasını isterler. Çocuk, bu ölçütleri sağlamayan arkadaşlarıyla iyi anlaşsa dahi bunu önemsemezler.

Çocuklarından tam itaat beklerler.

baba

Hayallerindeki yaşantıyı gerçekleştirebilmek için çocuğun her şeyine karışan aileler, çocuklarından bu konuda bir itaatsizlik görmeye dayanamazlar. Çocuklarına hep “biz senin için en iyisini yapıyoruz, dediklerimizi uygulamak zorundasın” diyerek baskı kurarlar.

Çocuklarının gittiği okulun ismini çok önemserler.

okul

Sosyal statüye çok düşkün olduğunu söylediğimiz bu anne babalar, elbette bu statünün bir göstergesi olan okul ismini de çok önemserler. “Benim çocuğun x kolejinde okuyor”, cümlesini gerine gerine söylemek isterler. Sağlıklı bir aile için çocuğun gittiği okulun bir önemi yoktur. Onlar çocuklarına “nerede olursa olsun başarılı olacağına inanıyoruz” diyerek destek verirler.

Çocuklarının mesleğini seçerler.

anne baba

Narsistik anne babalar çocuğunun ileride hangi mesleği yapacağına karar verir. Doktor, mühendis veya avukat olacağını çocuğun kendisi değil ailesi seçer. Çocuklarının sevmediği ve istemediği bir işte ömür boyu mutsuz olabileceği ihtimali onlar için önemli değildir. Bu aileler, eğer gerçekten çocuklarını düşünüyorlarsa, meslek seçimi gibi çocuğun kendi hayatını ilgilendiren bir kararı tamamen çocuğa bırakmalılar ve bu konuda destekçi olmalılardır.

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/blog/insight-is-2020/201509/6-things-narcissistic-parents-do

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

ölü 08 Haziran 2017 - 15:22

Malesef hepsi bizimkilerde var. Saolsunlar her geçen gün daha da yaklaşıyorum beklenen sona

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !