Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Örgü Örmenin Beklenmedik 6 Faydası

Örgü Örmenin Beklenmedik 6 Faydası

Yazar: Ankara Psikolog

Belki bu vakte kadar örgü örme hevesiniz olmadı, hatta aklınıza bile gelmedi ama içeriğimize bir göz attıktan sonra fikriniz değişebilir. Bakalım örgü örmek sağladığı faydalarla sizi şaşırtabilecek mi?

Size gurur duyacağınız bir şey kazandırır.

Çoğu insan örgü örmeyi bilmez, onlara sizin ürettiğiniz bir şeyi göstermek sanki sihir yapıyormuşsunuz hissi yaratır. Yaptıklarınıza hayran olup size övgüde bulunmaya başlarlar. Hatta kendileri için de bir şeyler örmenizi isteyenler çıkabilir.

Meditasyonla aynı rahatlatıcı etkilere sahiptir.

Örgü örmek çok rahatlatıcı bir aktivite olabilir. Bazı örgülerde aynı hareketi sürekli tekrarlarsınız yani zamanla hareketleriniz otomatikleşir. Bu ritmik, tekrar eden durum sizi rahatlatarak tıpkı meditasyonun sağladığı etkileri sağlar. Tek farkı da sizin sonunda bir atkıya sahip olmanız olur.

Kaygı, stres ve depresyon belirtilerini azaltır.

Yukarda bahsettiğimiz ritmik hareketler ve odaklanmak kaygı, stres ve depresyon belirtilerinden uzaklaşmanıza yardımcı olur. Örgü örerken aldığınız oturma pozisyonu da aynı zamanda kalp atış hızınızı ve tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olur.

Motor fonksiyonların gelişmesine yardımcı olur.

Örgü örmek beynin birçok bölgesini aynı anda uyarabildiği için Parkinson hastalıklara sahip kişilerin motor fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olur.

Bilişsel gerilemeyi yavaşlatır.

Motor fonksiyonları ve duygu durumunuzu etkilemesinin yanı sıra beyninizin de sağlıklı ve işlevsel kalmasına yardımcı olur. Çünkü beyniniz onu kullandığınız sürece işlevselliğini sürdürecek ve sağlıklı kalacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre örgü öremek gibi aktivitelerde bulunan yaşlılar %30 ile %50 arası bir oranda daha az bilişsel problemler yaşıyor.

Eklem ve tendon iltihabı gibi rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olur.

Beyninizi sağlıklı tutmak için kullanmaya devam etmeniz gerektiği gibi vücudunuzun diğer kısımları için de bu durum geçerlidir. Örgü örmek eklemlerinizi ve kaslarınızı çalıştırdığından eklem iltihabı gibi rahatsızlıklara yakalanmanızı önleyebilir.

Şimdi örgü örmenin faydalarını öğrendiğinize göre, hazır yüzyılın en soğuk kışını da yaşayacağımız söyleniyorken şişlerinizi ve yünlerinizi alıp örgü örmeye başlamaya ne dersiniz?

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

Acelya 01 Nisan 2017 - 23:35

Çok aydınlatıcı bilgiler vermissiniz tesekkurler

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !