Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » Özür dilemeliyim, ama nasıl?

Özür dilemeliyim, ama nasıl?

Yazar: Ankara Psikolog

Bir arkadaşınızla bir hafta önce akşam yemeği için sözleşmiştiniz, fakat hafta başında o saatte oğlunuzun okulunda toplantı olacağını ve gitmeniz gerektiğini öğrendiniz; ya da arkadaşınızın doğum günü partisini istemeden kaçırdınız.

Bu gibi durumlarda içtenlikle dilenen bir özrün stresi ve suçluluk duygularını azalttığını yapılan araştırmalar göstermiştir. Bu yazıda etkili bir biçimde özür dileyebilmek için gereken beş adım anlatılmıştır.

1-      Sorumluluk alın

Eğer biri size kırgınsa, bunun muhtemelen iyi bir sebebi vardır. Bilinçli ya da farkında olmadan ne yapmış olabileceğinizi düşünmeye zaman ayırın. Eğer yanlış bir şey yapmadıysanız özür dilemeyin, eğer yaptıysanız 2. Adıma geçin.

 

2-      Anında Özür Dileyin

Eğer uygun olmayan bir şey yaptıysanız, yaptığınıza gerekçeler arayarak zaman kaybetmeyin. Karşınızdaki insana onu üzmek niyetinde olmadığınızı hemen belirtin. Bunu yüz yüzeyken söylemek en idealidir, fakat özür dileyeceğiniz kişi eğer uzaktaysa telefonla da özür dileyebilirsiniz. E-mail ya da facebook kullanarak özür dilemekten kaçının.

 

3-      Ne İçin Özür Dilediğinizi Açıkça Belirtin

Ne için üzgün olduğunuzu açıkça belirtin. Karşınızdakine onu istemeden kırdığınızı belirtin. Eğer bir açıklama yapmanız gerekiyorsa sadece onu üzmeyi istemediğinizi, farkında olmadan kırdığınızı belirtin.

 

4-      Af Dileyin

Af dilerken, bir daha aynı şeyi yapmayacağınızı belirtin. Eğer af ederse, teşekkür edin ve yolunuza devam edin.

 

5-      Kendinizi Affedin

Eğer özrünüzü kabul etmezse yapılacak başka bir şey kalmamıştır. Karşınızdaki sizi affetse de affetmese de kendinizi affedin, çünkü suçluluk duymak size zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır.

 

Eğer durumun bir telafi gerektirdiğine inanıyorsanız, uygun olanı yapın. Çiçek yollayabilir ya da karşınızdakini yemeğe çıkarabilirsiniz. Ve son olarak, Alexander Pope’un sözünü hatırlayın

“Hata yapmak insanca, affetmek kutsaldır.”

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !