Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » Sevilen İnsanların 10 Ortak Özelliği

Sevilen İnsanların 10 Ortak Özelliği

Yazar: Ankara Psikolog

İnsanların beni sevmesine ihtiyacım yok diyerek kendinizi kandırmak çok kolaydır. Ancak en içe dönük insan bile başkaları tarafından sevilmeye ihtiyaç duyar.

sevilen insanlar

Genellikle de çoğu kişi tarafından sevilen insanların sahip olduğu ortak alışkanlıklar, özellikler vardır. Bu içerikte bunların bir listesini bulacaksınız.

  1. Sevilen insanlar ukala değillerdir. Her konuda bilgi sahibi gibi davranarak her konuşmaya dahil olmaya çalışmazlar. Çevrelerindeki insanların söylediklerine kulak verip gerekli sorular sorarlar. Bu sayede karşılarındaki insanların kendileri hakkında iyi hissetmelerine yardımcı olurlar.
  2. Sevilen insanlar kendi işleriyle ilgilenirler, kendilerini ilgilendirmeyen konulara kelimenin tam anlamıyla burunlarını sokmazlar. Bilirler ki etrafta sürekli her konuya dahil olup yerli yersiz görüş bildiren bir kişi can sıkıcı olabilmektedir.
  3. Kin tutmazlar. Özellikle de önemsiz konular hakkındaki tartışmalarda konuyu uzatmanın yersiz olduğunu bilirler. Büyüklük sende kalsın lafındaki büyük insan olmanın diğer insanların takdirini kazandığının farkındadırlar.
  4. Sabırlıdırlar. Çevresindeki kişilere fırsat sunar, gelişmeleri ve hatalarından ders çıkarmaları için olanak sağlarlar. Sabırlı olmaları sayesinde çevresindekilere hata yapsalar da desteklerini hissettirmeye devam ederler. Böylece çevrelerindekinin hem güvenini hem sevgisini kazanırlar.
  5. İltifat etmeyi bilirler. Çünkü iltifat etmek karşınızdakilere güzel şeyler söylemekten öte bencil olmamanın bir göstergesidir. Size iltifat edip sizi mutlu eden insanları her gördüğünüzde bilinçsizce onlara gülümsersiniz çünkü derinlerde o kişinin sizi iyi hissettirdiğini hatırlarsınız.
  6. Başkalarının iyi yönlerine dikkat ederler ve o yönlere yoğunlaşırlar. Bu sayede kendi hayatlarını da kolaylaştırmış olurlar çünkü hayat boyu başka insanlarla tanışıyoruz ve herkesin iyi, kötü, zor yanları vardır. Pozitifliğe, iyiliğe ne kadar odaklanırsak hayatı o kadar kolaylaştırırız.
  7. Doğrudan sonuca atlamazlar. Yani peşin yargılarda bulunmayıp olayların ayrıntılarına dikkat ederler. Bu özellikleri sayesinde önyargıdan, adil olmayan kararlardan kaçınmış olurlar. Bu tavırları sayesinde çevrelerinde saygı duyulan, kararlarına değer verilen kişiler haline gelirler.
  8. Sırf çevrelerindeki insanlar tarafından sevilmek için sahte davranışlarda bulunmazlar. Size yapıcı eleştiriler yapıp gelişimize katkıda bulunurlar. Yanlışlarınızı da doğrularınızı da en uygun şekilde size söylerler o yüzden samimi insanlara gönül rahatlığıyla sırtınızı yaslayabilirsiniz.
  9. Sevilen insanlar cömerttirler. Çevrelerindeki insanlara yardımı olacağını bildikleri fırsatları onlarla paylaşırlar. Güzel olanı kendilerine saklamak yerine paylaşarak daha çok insanın bundan faydalanmasını sağlarlar.
  10. İyi birer sırdaştırlar. Onlara güvenle sırlarınızı açabilirsiniz. Çünkü sırlarınızı size ihanet etmek için kullanmayacaklarını bilirsiniz. Hiç kimse güvenip hassas yönlerini, sırlarını paylaştığı bir kişi tarafından bu sırlarla yaralandığında mutlu olmaz ve o kişiye olan sevgisini kaybeder.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !