Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Tiyatro Otizmli Çocukların Sosyal Becerilerini Geliştiriyor

Tiyatro Otizmli Çocukların Sosyal Becerilerini Geliştiriyor

Yazar: Ankara Psikolog

10 haftalık bir tiyatro programına katılan otizmli çocukların sosyal becerileri, katılmayan çocuklara göre bir artış gösteriyor.

Vanderbit Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, oyunculuğun otizmli çocuklara bir çeşit terapi gibi geldiği söyleniyor. Çünkü çocuklar bu yolla gözlemleme, algılama, yorumlama, duygu, düşünce ve hislerini ifade etme gibi soyal becerilerini harmanlayabiliyor ve geliştirebiliyor.

Çalışmada, otizmli çocuklar 10 hafta boyunca toplam 40 saatlik bir tiyatro programına tabii tutuldular. Eğitimin sonunda otizmli çocuklarda, sosyal beceri, iletişim ve etkileşim anlamında önemli ilerleme kaydedildiği görüldü.

Yaşları 8-14 arasında değişen 30 çocuktan rastgele 17’si deney grubu, 13’ü ise kontrol grubu olarak belirlendi. Deney grubu tiyatro eğitimini aldıktan sonra bir dizi ilerleme kat etti. Buna göre deney grubundakiler, daha önce gördükleri bir yüzü daha iyi hatırlayabiliyor ve arkadaşlarıyla oyunlar oynarken daha aktif ve iletişime açık bir hale geliyordu.

Çalışmada tamamen uzman ve aktör olan kişiler yer aldı ve çocuklar bu kişilerle beraber aynı sahneyi paylaştı. Bu durum çocuklar için yeni bir motivasyon kaynağı olmakla beraber, toplumun otizmle ilgili algısını değiştirmekte rol oynadı.

Kaynak: http://psychcentral.com/news/2015/10/01/theater-program-improves-social-skills-in-kids-with-autism/92940.html

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !