Bebek Kafesleri

19. yüzyılın sonlarına doğru doktorlar, şehirde yaşayan anne babalara bebeklerini temiz havaya çıkarmaları gerektiğini söylüyordu. Çünkü oksijenin çocuğun bağışıklık sistemini ve sağlığını kuvvetlendireceğini düşünüyorlardı. Buraya kadar her şey normal.

Fakat Luther Emmett Holt isimli bir doktor bu öneriyi bir adım daha ileri taşıdı. Ailelerden evlerinin pencerelerinin dışına kafes benzeri bir sepet yapmalarını önerdi. Böylelikle anne babalar çocuklarını dışarıya çıkarmak için zaman harcamayacaklardı!

Durun daha bitmedi. Bu öneriyi uygulayan en az doktor kadar çılgın olan anne babalar da vardı.

Çocuk yetiştirmek ile ilgili hiçbir şey bilmediğini söyleyen Elanor Roosevelt isimli bir anne, kızı Anna’yı doğurduktan sonra tavuklar için kullanılan bir kafes satın almış. New York City’deki apartmanın penceresine o kafesi yerleştirmiş ve çocuğunu orada uyutmaya başlamış. Neyse ki komşuları olayı görür görmez şikâyetçi olmuşlar da çocuğa bir zarar gelmemiş.

Bebek kafesinin ticari patenti ilk 1922 yılında Washington’da alınmış. Kafesler 1930’lu yıllarda Londra’da oldukça popüler olmuş.

Neyse ki bugün apartman pencerelerinde böyle kafesler görmüyoruz.

1934

1934

1936

1936

1937

1948

1948

Bu yazı 1159 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog