Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » Aşırı Özgüvenli İnsanların İlginç Psikolojisi

Aşırı Özgüvenli İnsanların İlginç Psikolojisi

Yazar: Ankara Psikolog

Kendisine ve sahip olduğu becerilere karşı aşırı özgüven duyan insanların, başkaları tarafından olduklarından çok daha yetenekli olarak nitelendirildiği yeni bir araştırmanın sonucunda bulundu.

Bu aşırı özgüvenli kişiler genelde bir grup içerisinde veya büyük organizasyonlarda hatta ulusal seviyede bile lider pozisyonuna daha fazla layık görülüyorlar.

Diğer yandan, kendisi be becerileri konusunda yeteri kadar özgüvenli olmayan kişiler olduklarından daha az yeterli kişiler olarak görülüyorlar.

Araştırmadaki bulgular, psikolojide “self-deception” adıyla bilinen kendini aldatma kuramına kanıt sağlar nitelikte. Bu kanıt ise şu: Kendinizi aldatma konusunda ne kadar iyiyseniz, başkalarını aldatma konusunda da o kadar iyi oluyorsunuz.

Çalışmanın sahiplerinden Dr. Vivek Nityananda şunları söylüyor:

“Bu sonuçlar insanlarım her zaman en yetenekliyi değil, daha çok kendisini kandıran kişileri ödüllendirdiğini gösteriyor. Biz bu bulguların, evrimsel kendini aldatma kuramına kanıt sağladığını düşünüyoruz.  Sizin, olduğunuzdan daha iyi olduğunuza inanan insanların olması oldukça yararlı olabildiği gibi bizim bu bir çeşit sosyal yönden evirilme biçimimiz de olabilir.

Bu araştırmada, öğrencilerden bir derste alacakları not için önce kendilerinin, ardından akranlarının yeterliliklerini oylamaları isteniyor.

Derste aldıkları gerçek final notlarıyla karşılaştırıldığında, aşırı özgüvenlilerin %40’ı, düşük özgüvenlilerin %45’i kendi notlarını gerçekte olduğu gibi değerlendirebiliyor.

Birbirlerini oylarken de, arkadaşları aşırı özgüvenlilerin daha fazla not aldıklarını düşünüyorlar.

Bu arada düşük özgüvenliler ise arkadaşları tarafından daha düşük notlara layık görülüyorlar.

İlginç bir şekilde, sonuçlar öğrencilerin henüz birbirini tanımadığı dersin ilk zamanlarında ve birbirlerini tanıdıktan sonraki 6 haftalık sürecin sonunda yapıldığında aynı sonuçları veriyor.

Sonuç olarak, bu çalışma kendi becerilerinize ne kadar güvendiğinizin sadece sizi değil, aynı zamanda etrafınızdakileri de etkilediğini gösteriyor.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !