Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocuklara Göre Basit Objeler Daha Eğlenceli

Çocuklara Göre Basit Objeler Daha Eğlenceli

Yazar: Ankara Psikolog

Yapılan araştırmalar çocukların kutu, kova, yastık gibi basit eşyalarla daha istekli oynadıklarını gösteriyor.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre geleneksek oyun alanları, parklar çocuklar için çok boğucu olabiliyor. Pahalı oyuncaklar yerine kullanılabilecek ucuz ve basit objeler çocuklar için daha teşvik edici olabiliyor. Avustralya’da bir okulun oyun bahçesi alışılageldik oyuncaklar yerine minderler, saman balyaları, borular, kovalar ve çeşitli günlük objeler kullanılarak düzenlendi. Bu okuldaki çocukların oyun davranışları diğer bir yerel okulun öğrencileriyle karşılaştırıldı.

Araştırmanın sonuçları oldukça çarpıcıydı. Ucuz objelerin olduğu oyun parkındaki çocukların davranışları, oyun oynama stilleri diğer okuldakilere göre çok daha hareketli, aktif ve hevesliydi.

Çalışmayı yürüten Hyndman ve arkadaşlarına göre günlük objeler çocukların oyun oynayışlarındaki çeşitliliği ve hayal gücünü arttırıyor. Onlara daha aktif oyun oynama imkanı sunuyor ve bu sebeple çocuklar bu objelerle oynarken daha aktif ve daha keyifli oluyorlar.

Hyndman’ın söylediğine göre: “Geleneksel oyun parkları aslında yetişkinlere göre dizayn edilmiş alanlar. Çocukların nasıl oynamak istediğini pek göz önünde bulundurmuyorlar. Çocukların daha aktif olmasını istiyorsak daha yaratıcı bir yaklaşımımız olmalı. Sınırlandırılmamış oyun alanları çocukların etraflarındaki dünyayı anlamalarına yardımcı olur ve yeni yetenekler geliştirmelerini sağlar. Bunu göz önünde bulundurarak özellikle de okullardaki oyun alanlarını çocukların gelişimini destekler nitelikte ve fiziksek aktivitelerini arttıracak şekilde yeniden düzenlemeliyiz.”

 

Kaynak: http://www.spring.org.uk/2014/03/free-play-simple-items-more-fun-for-children.php

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !