Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Konuşkan Çocukların Büyüdüklerinde Daha Başarılı Olmalarının 7 Sebebi

Konuşkan Çocukların Büyüdüklerinde Daha Başarılı Olmalarının 7 Sebebi

Yazar: Ankara Psikolog

Konuşkan çocuklar aileleri için zaman zaman yorucu olsalar da konuşkan olmak çocuğa birçok avantaj sağlar. Düşüncelerini rahatlıkla dile getiren ve suskun olmayan çocuklar okul öncesi dönemden başlayarak olumlu pek çok gelişme görürler ve bu avantajları okul ve iş hayatları boyunca devam eder.

Konuşkan çocukların neden avantajlı olduklarını birkaç başlık altında topladık, keyifli okumalar.

Sözel iletişim becerileri diğer çocuklara göre daha iyidir.

Konuşkanlığın en açık faydası çocuğun zaman içinde kendini ifade etme konusunda daha başarılı olacağıdır. Konuşkan çocuklar küçük yaşlardan itibaren iletişim becerileri geliştirirler ve hayatın nerdeyse her alanında bunun faydasını görürler.

Kıvrak zekalıdırlar.

Daha çok konuşan çocuklar daha hızlı düşünürler ve yaşıtlarına göre çok daha kıvrak zekalı olurlar. Sosyal ortamlarda konuşkan çocukların en fazla espri yapan ve çevresindekileri güldüren kişi oldukları bir gerçektir. Esprili olmak güzeldir çünkü espri anlayışı başarının önemli bir etkenidir.

Dünyaya dair daha çok şey öğrenirler.

Konuşkanlık, meraktan doğan bir özelliktir. Konuşkan çocukların yaşadıkları dünyaya dair pek çok merakları vardır ve bu yüzden daha çok soru sorarlar. Daha çok soru sorduklarından, doğal olarak daha çok cevap alır ve daha çok şey öğrenirler.

Sosyal becerileri iyidir.

Konuşkan çocuklar çevreleriyle çok daha fazla etkileşime girer ve daha çok arkada edinirler. Çocuklar büyürken güçlü sosyal ilişkilere sahip olmalarının gelişimlerine olumlu katkıları olur. Konuşkan çocukların yalnız arkadaşlarıyla değil, aileleriyle de daha güçlü sosyal ilişkileri olur.

Katılımcıdırlar.

Konuşkan bir çocuğun kendi köşesinde çekilip suskun kaldığını görmeniz pek olası değildir. Bu özellikleri sebebiyle eğitim hayatları boyunca sıklıkla parmak kaldırıp fikirlerini paylaşırlar ve katılımcılığı, katkıda bulunmayı öğrenirler. Bu özellik yetişkin hayatlarında da mutlaka işlerine yarayacaktır.

Söyleyecek sözleri daha fazladır.

Yorulmak bilmeyen bir zihin, yaratıcı fikirler ve konuşkanlık bir araya geldiğinde çocuğunuzun söyleyeceklerinin bitmemesi normaldir. Bıraksanız çocuğunuz saatler boyu konuşabilir çünkü konuştukça fikirleri canlanır, değişim geçirir ve çoğalır. Bir araya gelen bu özellikleriyle çocuğunuz ilerde yaratıcılık gerektiren işlerde çok başarılı olabilir.

İyi birer ebeveyn olurlar.

Amerika’da gerçekleştirilen bir araştırmaya göre aileler çocuklarıyla ne kadar fazla konuşurlarsa çocuklarının sözel becerileri o kadar fazla gelişiyor. Yani konuşkan olmak çocukların gelişimine önemli katkı sağlıyor. Bu özelliği aklınızda tutarak aileniz içinde nesilden nesile aktarabilirsiniz.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !