Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Öğrenme Güçlüğü ve Dikkat Eksikliği Grup Terapisi

Öğrenme Güçlüğü ve Dikkat Eksikliği Grup Terapisi

Yazar: Ankara Psikolog

ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ ve DİKKAT EKSİKLİĞİ GRUPLARI TANITIMI

cocuk-psikolojisi-egitimi-gelisimiÖzgül Öğrenme Güçlüğü ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanıları farklı tanı kriterlerine sahip olmasına rağmen, birlikte seyretme yüzdeleri yüksek olan hastalıklardır. Bu tanıları almış çocuklar, yaşıtlarına göre öğrenme süreleri daha uzun olduğu için akademik başarıları daha düşük olabilir. Bu hem sınıf içi hem de sosyal çevrede benlik saygılarını etkileyen ve onları daha kaygılı, sınıfta söz alma konusunda daha çekingen çocuklar olmalarına sebep olur. Tedavi almadıklarında, dürtüsel özelliklerini kontrol etmekte sıkıntı yaşarlar ve bu durum dışlanmalarına, risk grubu olabilecek arkadaş gruplarına dahil olmalarına, düşünmeden ve daha kolay risk almalarına sebep olur. Tedavi, tüm bunları ortadan kaldırmaya, ebeveyn farkındalığı sağlanarak çocuğa destek olunmasına yardımcı olur.

Grubun Amacı:

Bu tanıları almış çocukların, semptomlarından dolayı öğrenmelerinin daha uzun sürmesi sınıf içi ilişkilerini ve benlik saygılarını etkiler dolayısıyla bu çocuklar daha kaygılı olabilirler. Bu durum, çocukların kişisel, akademik ve sosyal başarısını etkileyecektir. Bu eğitimin amacı, semptomlarıyla nasıl başedebileceklerini kendileri gibi olan çocukların arasında, bu yaşadıkları sorunun sadece kendilerine özgü olduğu sanısını yok ederek, aile-okul- tedavi ekibi üçgeninde iş birliği kurarak çocuğa destek olmaktır.

  • Aile ve okula çocukların sergilemiş olduğu semptomları “şımarıklıktan” değil, aldıkları “tanıdan” olduğunu göstererek destekçi yaklaşımı güçlendirmektir.
  • Çocukların çalışma alışkanlıklarını geliştirmek, öğrenme sıkıntılarından dolayı yaşayabilecekleri özgüven problemlerini ve başarısızlık hislerini önlemek.
  • Çocuğun öğrenmesini etkileyen faktörleri belirleyerek gerekli düzenlemeleri yapmak.
  • Ailenin çocuktan gerçekçi beklentiler oluşturmasına yardımcı olmak.

Bu çocukları nasıl tanırız:

Tanı Adı: Özgül Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG)ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Bu çocukların zeka problemi olmamasına rağmen, öğrenmeleri diğer çocuklara göre daha yavaştır.

Özgül öğrenme güçlüğü olan çocuklar, çevrelerince harfleri karıştıran (b/p, d/t,g(ğ/y), sağ-sol ayrımını bilmeyen,  ayları ve günleri sıralamada güçlük çeken, yavaş okuyan, çoğu zaman sakar, sürekli eşyalarını kaybeden veya unutan çocuklar olarak bilinirler.

DEHB tanısı almış çocuklar, çevrelerince, çok hareketli, aklına gelen her şeyi anında yapmak isteyen, istekleri için sabredemeyen, düz duvara tırmanan, arkadaş ilişkilerinde zorluk yaşayan çocuklar olarak bilinirler.

Yaş: Gruplarımız okula başlamış olan ve bu zorlukları yaşayan 6-11 yaş çocuklarımıza hizmet verecektir. Yaş aralığına göre ayrılan her grup 5-6 öğrenciden oluşacaktır. 

Süre: 12 seans devam edecek olan eğitimin her seansı 90 dakika sürecektir.

Eğitim İçeriği: 

Çocukların ihtiyaç, yaş ve gelişim düzeylerine göre, Alfabe, ritmik sayma, görsel dikkat çalışması, hece, dikte, okuma çalışmaları, sosyal beceri eğitimi, yer yön çalışmaları, kendi sıkıntıları hakkında bilgi sahibi olma, kabul etme, benlik saygısını artırmaya yönelik oturumları içermektedir.

Ayrıca: en başta, ortada ve en sonda olmak üzere 3 adet veli görüşmesi içerecektir.

Not: Gruba alınacak çocukların, tanı değerlendirmesi  ve gerekli test uygulanması yapılacaktır ve bunlar ücrete dahil değildir. Eğer başka kurum veya hastaneden alınan tanı varsa bu çocuklar gerekli testler yapılmadan öndeğerlendirmeye alınacaktır.  Tanının belirlenebilmesi için görüşme ve testleri alması gereken çocukların bu değerlendirme ücretleri eğitim ücretine dahil değildir.

Not 2:  Ücretlendirme ve ayrıntılı bilgi için merkezimizi arayabilirsiniz. Ücretlendirmede taksit imkanı bulunmaktadır.

BİLGİ KAYNAKLARI

 

dikkat eksikliği tedavisi,öğrenme zorluğu tedavisi,öğrenme güçlüğü tedavisi,disleksi tedavisi,uzman psikolog,çocuk psikologu

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

Perihan kuzin 08 Şubat 2017 - 01:01

9 yaşında erkek çocuğum var dikkat eksikliği tanısı konuldu Mersin de ikağmet ediyoruz acaba seans ne kadar

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !