Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Aşk Hakkında 10 Psikolojik Gerçek

Aşk Hakkında 10 Psikolojik Gerçek

Yazar: Ankara Psikolog

Aşk ezelden beri var olan bir olgu ve sonsuza kadar da var olacak. Herkes hayatında en az bir kez aşık olacak, bu mükemmel duyguyu yaşayacaktır, en azından dileğimiz bu yönde. Aşkla ilgili bilmek isteyeceğiniz 10 bilgiyi sizin için derledik. Keyifli okumalar.

Dördüncü parmak (yüzük parmağı) aşk damarına sahiptir.

Sizce yüzükler neden dördüncü parmaklara takılır? Antik Yunan’da bu parmakta aşk damarının yani vena amoris’in yer aldığına inanılır ve doğrudan kalbe gittiği düşünülür.

Her şeyi bittiğinde önemli olan tek şey aşktır.

Harvard’lı araştırmacılar tarafından yapılan ve 75 yıl süren bir araştırmaya göre insan hayatında en önemli şey aşktır. 268 erkek lisans öğrencisinin 75 yıl boyunca izlendiği çalışma sonucunda aşkın hayat boyunca elde edilen paradan, güçten ve diğer tüm şeylerden daha çok mutluluk verdiği bulunmuştur.

Midede uçuşan kelebekler aslında bir kavga et veya kaç tepkisidir.

Aşık olduğunuzda midenizde uçuşan kelebek hissi aslında adrenalinin sebep olduğu bir histir. Beynin potansiyel tehlikelere karşı gösterdiği bir savunma mekanizması olarak düşünülebilir.

Birinden etkilenip etkilenmediğinize karar vermek 2 dakikadan az bir zaman alır.

Psikologlara göre bir kişinin diğerinden etkilendiğine karar vermesi 90 saniye ile 4 dakika arasında bir sürede gerçekleşir.

Aşık olmak kokain bağımlısı olmakla benzerdir.

Aşık olmak nerdeyse kokain kullanımında hissedilen çoşkuyu(öfori) hissetmenize neden olur. Vücut kimyasında görülen yoğun, ani ve zevk veren değişiklik iki durumda da benzerdir.

Kalp kırıklığı gerçek bir tıbbi rahatsızlıktır.

Kalp kırıklığı Takoksubo kardiyomyopatisi denilen tıbbi bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkla kalp krizi arasındaki fark kalp kırıklığında tıkanmış damarlar olmamasıdır. Ani ve yoğun göğüs ağrısını kadınlar erkeklere göre daha fazla yaşarlar.

Sevgilinizle göz göze olduğunuzda kalp atışlarınızı senkronize edebilirsiniz.

Birinin gözlerine bakmak kalp atışlarınızın uyumlu hale gelmesine neden olabilir. Çiftlerle yapılan bir çalışmaya göre sevgililerin fizyolojilerinin uyumlu hale gelebildiği kanıtlanmıştır.

Sarılmak, hissettiğiniz acıyı azaltır.

Sevgilinizle sarılmak ağrılarınızın dinmesine yardımcı olabilir. Oksitosin isimli hormon beyinde, yumurtalıklarda ve testislerde bulunur; baş ağrılarını belirgin olarak azalttığı bulunmuştur.

Tek eşlilik hayvanlar aleminde de görülür.

Tek eşli olmak yalnızca insanlara ait bir özellik değildir. Hayvanlar aleminde de tek eşli olan ve hatta eşini kaybettikten sonra tekrar yeni bir eş edinmeyen türler vardır. kurtlar, penguenler, kuğular, albatroslar ve hatta termitler tek eşli canlılar arasında sayılabilirler.

İnsanlar kendi çekicilik seviyelerine yakın insanlara aşık olurlar.

Belki de “Davul bile dengi dengine çalar.” atasözü yok yere ortaya çıkmamıştır. Araştırmalara göre insanlar kendi fiziksel çekicilik seviyelerine yakın insanlara aşık olmaktadır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !