Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » Empatiklerin Enerjilerini Korumak İçin Kullanacakları 5 Yol

Empatiklerin Enerjilerini Korumak İçin Kullanacakları 5 Yol

Yazar: Ankara Psikolog

Empati öyle hemen hemen herkesin kullanabileceği bir beceri değildir. Empatik insanlar çevreleri tarafından daima saygı görürler ve çok sevilirler. Yalnız empati, birçok insanın duygularını paylaşmak anlamına geldiğinden kimi zamanlar yorucu olabilir. Eğer siz de bir empatikseniz ve bazen enerjinizi sürdürmekte zorluk çekiyorsanız bilmeniz gereken bazı şeyler var. Bu öneriler sizin enerjinizi hem koruyacak hem de daha etkili bir şekilde empati becerilerinizi kullanmanızı sağlayacak.

Korkmayın.

Empatik insanın enerjisini korumasında en önemli güç kaynağı çok açık bir şekilde cesarettir. Eğer kendinizi özgüvenli hissetmiyorsanız bile başkalarının isteklerine hayır demekten ve kendinizi savunmaktan çekinmeyin. Güçlü durun ve kararlı olun. İnsanlara yaklaşmaktan korkmayın.

Kendinizi onurlandırın.

Duygularınızı görmezden gelmeyin ve hissettiğiniz iyi şeyler ve yaptıklarınız için kendinizi onurlandırın.

İnsanları hep memnun etmeye çalışan birisi olmayın.

Empatiklerin gerilebilecekleri en kritik noktalardan birisi, diğerlerini mutlu etmek için gösterecekleri çabadır. Herkesi aynı anda mutlu edemeyeceğinizi bilmelisiniz. Yapacağınız şeylerde kararlı olduktan sonra, insanların hayatına empatinin yansıyacağını ve onların da mutlu olacağını göreceksiniz.

Kendi ihtiyaçlarınıza dikkat edin.

Empatikler bazen söz konusu başkaları olunca kendilerini ihmal etme yoluna gidebilirler. Fakat başkalarının sizin hayatınızın önüne geçmesine izin vermemlesiniz. Ayrıca kendi ihtiyaçlarınızı karşılamadan diğerlerine yardım edemeyeceğinizi bilmelisiniz.

Özgüvenle hareket edin.

Her zaman özgüvenli olmasanız bile, özgüveniniz varmış gibi hareket etmek karşınızdaki insanları cesaretlendirecektir. Aynı zamanda onların size karşı daha açık olmalarını sağlayacaktır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !