Buradasın Ankara Psikolog » Cinsel Yaşam » Ev İşlerini Bölüşen Çiftler Daha Çok Sevişiyor

Ev İşlerini Bölüşen Çiftler Daha Çok Sevişiyor

Yazar: Ankara Psikolog

2012’de yapılan bir araştırma ev işi yapan erkeklerin daha az seks yaptığını öne sürüyordu. Bunun aksine, Aile Psikolojisi Dergisi’nde yayımlanan çalışmaya göre, ev işlerini bölüşen çiftlerin seks hayatlarının daha iyi olduğunu ortaya koydu.

Ev işi, evli çiftlerde yaygın görülen anlaşmazlıklardan biridir. Araştırmalara göre, erkekler kadınlara göre daha az ev işi yapmaktadır. Toplum modelleri ile yapılan çalışmalar, erkeklerin eşleri için haftada yedi saat ev işi yapmaya vakit ayırdığını gösteriyor. Bu yüzden, ev işlerini dengeli yapan çiftlerin cinsel hayatlarının kötüye gideceğini öne sürenlere, terapistler ve evlilik uzmanları karşı çıkmaktadır. Son araştırmalar sayesinde, ev işlerini paylaşmak isteyen kadınlara bir umut ışığı doğdu.

Daha çok ev işi, daha çok seks demek mi?

Alberta Üniversitesi’nden Aile Bilimi Profesörü Matt Johnson, heteroseksüel Alman çiftlerle 5 yıl süren bir çalışma yaptı. Sonunda, sex hayatı ile ev işi yapmanın arasında herhangi bir bağlantı bulamadı.

Fakat Johnson erkeklerin eşlerine yardımları hakkında duygularını sorgularken, umulmadık bir sonuç ortaya çıktı. Partnerlerin ev işlerini paylaşması gerektiğini düşünen erkeklerin, sex hayatlarının daha iyi olduğunu gördü. Bir yıl sonra bile, bu kişiler sex hayatlarının daha düzenli ve sorunsuz olduğunu belirtti.

Bunun yanında, Johnson, Almanya’da cinsiyet rollerinin, Amerika’ya göre daha fazla sınırlandırılmış olduğunu vurguladı. Alman erkekler, Amerikalılara göre daha ortalama az ev işi yapmaktaydı. Johnson araştırmasında ev işi ile sex hayatı arasında olumsuz ilişki bulacağını beklerken, bunun tam tersi ortaya çıktı. Bu çalışmanın sonucunda, Johnson erkeklerin daha fazla ev işi yaparak cinsel hayatlarının daha iyiye gideceğinin müjdesini verdi.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !