Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Kıskançlık Yaşlandıkça Azalır mı?

Kıskançlık Yaşlandıkça Azalır mı?

Yazar: Ankara Psikolog

Bugün sizi kıskançlığa sürükleyen ve çılgına çeviren şeyleri bundan 10 sene sonra belki hiç önemsemeyeceksiniz.

Yaşları 18 ve 80 arasında değişen 2.000 yetişkinle kıskançlık hakkında yapılan ilginç bir çalışmaya göre, bu günden 10 yıl sonra başkalarında olan ve sizde olmayan yeni ve çok daha farklı şeyler için kıskançlık duymaya başlayacaksınız.

Çalışmaya katılan en genç katılımcılar olan 30 yaşın altındaki kişiler, 30 yaş ve üstü kişilere göre daha fazla kıskançlık hissine sahipler. Fakat araştırmacılar Nicole E. Henniger ve Christine R. Harris’ göre farklı yaştaki insanların kıskançlık duyduğu şeyler de yaşa bağlı olarak değişim gösteriyor.

Genç insanlar genelde kendi akranlarının görüntüleri, sosyal statüleri ve mutlu ilişkilerine karşı kıskançlık besliyorlar. Hatta 30 yaşından daha genç olan bu katılımcıların %40’ı başkalarının romantik başarılarını oldukça kıskanıyor.

Bu durum 30’larda değişmeye başlıyor, 30’lu yaşlardaki katılımcıların %24’ü başkalarının romantik ilişkilerini kıskanırken, bu rakam 40’lı yaşlar için %16’ya düşüyor. 30’larında ve 40’larında olan kişiler, kendilerinden genç olanlara göre başkalarının sosyal durumlarını ve görünüşlerini daha az kıskanma eğilimindeler. Araştırmacılar bunun sebebini insanların 30 yaşına ulaştıktan sonra daha durağan arkadaşlık ilişkilerinin olmasına ve sosyal statülerini kabullenmelerine bağlıyor.

Bunun tersine, 30’lu ve 40’lı yaşlarda kıskançlık duyulan şey genelde daha çok para ve kariyer olmaya başlıyor. Para için kıskançlık aslında hayatımız boyunca kıskançlık duyma oranı artan tek şey. 30 yaşın altındaki kişilerin para için kıskançlık duyma oranı %28 iken, bu oran 50’li yaşlarda %40’a kadar ulaşıyor.

Yani hayatta her zaman kıskanmak için sebebimiz olacak ve kıskanacak bir şeyler bulacağız.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !