Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Evlilik Korkusu

Evlilik Korkusu

Yazar: Ankara Psikolog

Evlilik korkusu, gelişimini tamamlayamamış kişilerde daha fazla görülen bir korkudur. Evlenmek istememek ve evliliği düşünmemek ile evlilikten korkmak çok ayrı şeylerdir. Evlilik bireylere sorumluluk yükler, artık hayatı tek olarak değil çift olarak yaşamaktır. Aile kurmak çoluk çocuk sahibi olmak, yeni nesiller yetiştirmektir. Bu gibi insan hayatını her yönüyle değiştiren ve kişilere bambaşka bir hayat yaşatan evlilik, bazı kişilerde korku yaratır. Tüm bunların üstesinden gelemeyeceğini, zor dönemlerde başarılı olamayacağını düşünen kişiler evlilikten korkar.

Bireyselleşemeyen, kendi kişiliğini oturtamamış, olgunlaşamamış, bağımsız olamamış, ailesinden kopamayan, birilerinin desteği olmadan ayakta duramayan insanlar, evlilikten, evliliğin kişiye yüklediği görev ve sorumluluklardan korkarlar.

Evlilikte kadın için erkeğinin ve çocuklarının, erkek için ise kadınının ve çocuklarının sorumluluğunu almaktır evlilik. Kişiler evlendiklerinde kendinden çok ailesini düşünmeye onlar için yaşamaya başlar. Bu durum da aşırı özgür, önce kendini düşünen aşırı bencil insanların gözünde evliliği ürkütücü kılar. Evlilik korkusu yaşatır.

Evlilik Korkusu

Evlilik Korkusu

Kimi kişiler de anne ve baba olmaya hazır değillerdir. Evlendiklerin de özgürlüklerinin kısıtlanacağı, başkasına göre özgürlüğünün sınırının çizileceği, çocuk bakmak, eşe hizmet etmek gibi kavramlardan dolayı evlilikten korkarlar.

İşte bu nedenlerden dolayı, birey olmanın sorumluluğuna erişemeyen ve zorluklarla mücadele etmekten kaçınan insanlar, evliliğe karşı da bir savunma mekanizması yaratırlar ve evlilikten uzak dururlar. Kimileri evlenmemek için okullarını uzatır, taliplerini de hep bir kusur arar beğenmez, bahaneler uydurur. Bu da evlilik korkusunun yarattığı bir kaçıştır.

Evlilik korkusunun arka planında yatan gerçek hayatın sorumluluğunu alma korkusudur. Evlilik her insanın başarabileceği bir durum değildir. Sorumluluk almaktan korkan insanlar evlilikten de korkar. Bazı kişiler evliliklerinde başarısız olup boşanırlar. İlk evliliklerde yaşanan sorun ve sıkıntıları bir dahakinde de yaşayacaklar düşüncesiyle evlilik korkusuyla bir daha evlenmezler.

Bazı kişiler de kendi aileleri veya çevresindeki ailelerde yaşanan bozuk evlilikleri göz önünde bulundurarak evliliği kötü görür. Evlilikten soğur. Evliliğe sıcak bakmaz. Kendi evliliğinde de aynı şeylerin yaşanabileceğini düşünür. Korkar. Bu nedenle de evlilikten de korkar.

Tüm bu etkenler kişilerde evlilik korkusu yaşatır ve onları evlilikten uzaklaştırır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

arif kurt 17 Kasım 2015 - 19:40

evlilik korkusu nasil atlatilir

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !