Buradasın Ankara Psikolog » Cinsel Yaşam » Haftada Bir Kere Seks Mutlu Bir İlişki İçin Yeterli Mi?

Haftada Bir Kere Seks Mutlu Bir İlişki İçin Yeterli Mi?

Yazar: Ankara Psikolog

Seks toplumumuz için hep bir gizem olduğu kadar ilişkilerimizin de baharatıdır. İlişkinizde daha fazla seks yapmanın hem siz hem de partneriniz için iyi olacağını düşünüyor olmalısınız, değil mi?”

Bir araştırmaya göre çiftlerin haftada bir kere seks yapması kendilerini iyi hissetmelerini ve mutlu olmalarını sağlıyor. Ama seks hayatınızla ilgili düşüncelerinize göre bu sonuç harika bir haber ya da tam bir trajedi olabilir.

Psikologlar daha fazla seks yapmanın bizleri daha mutlu edip etmediğini öğrenmek için önemli çalışmalar yapıyorlar. Bunun üzerine yapılan bir çalışmada araştırmacılar; 18 yaşından 89 yaşına kadar,  üçte ikisi evli ya da romantik ilişki yaşayan 25,510 Amerikalının verilerini incelediler. Evli ya da romantik ilişki yaşayan insanlar için daha çok seks, daha çok mutluluk anlamına geliyor. Ne yazık ki, aynı sonuç bir ilişki yaşayan bekar insanlar için geçerli değil.

Araştırmacılar iyi hissetmemizi sağlayan maksimum seks yapma sıklığını da merak ettiler ve buldukları sonuç şu:  Maksimum mutluluğun haftada bir kere seks yaparak oluşuyor.

Toronto Mississauga Üniversitesi’nden sosyal psikolog Amy Muise diyor ki “Sonuçlar bize, seks ve mutluluk arasında seks haftada bir kere olduğu takdirde doğrusal bir ilişki olduğunu gösteriyor. Ama seksin sıklığı arttıkça böyle bir ilişki göremiyoruz. Bu yüzden çiftlerin fırsat buldukça seks yapmaya uğraşmalarına gerek yok.”

Araştırmanın sonuçları Sosyal Psikoloji ve Kişilik Bilimi Dergisinde yayınlandı.

Buraya kadar tamam ama araştırmanın verileri 1996 ve 1998 yılları arasında yapılan evlilik ve ilişki durumunu gösteren anket çalışmalarından geliyor. Fakat o zamandan bu yana bir şeylerin değişmiş olması gerekiyor öyle değil mi?

Bu soruya bir yanıt bulmak için, Muise ve arkadaşları internet üzerinden etnik olarak çeşitli ama daha az sayıda insandan veri topladılar. Bu 355 katılımcı da seks yapma sıklıkları arttıkça daha mutlu olduklarını belirtmişler. Ancak seks yapma sıklıklarının haftada biri geçtiğini söyleyen katılımcıların mutlulukları düşmeye başlamış.

Bunlara ek olarak, işleri daha ilginç bir hale getirmek için araştırmacılar daha çok seksin mi yoksa daha fazla paranın mı katılımcıların mutluluklarına daha çok etki ettiğine bakmışlar. Sonuçlara göre katılımcılar daha fazla paranın daha çok seks göre onları daha çok mutlu ettiğini söylüyor. Fakat seks hafta bir sıklıkla yapıldığında katılımcıları paradan daha çok mutlu ediyor.

Görünen o ki, “Seks para gibidir; sadece çok fazlası yeterlidir.” diyen John Updike yanılıyormuş.

Sonuçlar konusunda hala şüpheci misiniz ? Araştırmacılar ayırca mutluluk, seks ve ilişki memnuniyeti arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için üçüncü bir ulusal veri setini daha incelediler. Sonuçlara göre, seks sıklığı ilişki memnuniyeti ve mutluluk arasındaki ilişkinin sadece %7’sinden sorumlu.

Şimdiye kadar okuduklarınız sırasında “Haha, bu tabii ki erkekler için geçerli değil.” diye düşünmüş olabilirsiniz. Lakin araştırmacılar mutluluk ile hafta da bir seksin arasındaki ilişkinin kişilerin yaşından, cinsiyetinden ve ilişkilerinin uzunluğundan bağımsız olduğunu söylüyor.

Ve bu sonuçlar da Annie Hall’ın unutulmayan sahnesini yazan Woody Allen’ı yalanlıyor.

Alvy’nin Terapisti : Ne sıklıkla beraber uyuyorsunuz ?

Annie’nin Terapisti: Ne sıklıkla seks yapıyorsunuz?

Alvy: Çok az. Belki haftada üç kere

Annie: Sürekli. haftada üç kere.

Eğer ki hala sonuçlarla kendi deneyiminiz arasındaki farktan rahatsızsanız, üzülmeyin. Bu sonuçlar sadece çok sayıda insandan gelen verileri seks sıklığı ve mutluluk arasındaki ilişkiye bakarak yorumluyor. Yani, seksin mutluluğa sebep olduğunu kanıtlamıyor.

Sizin kişisel deneyiminizle alakasız bilgiler ortaya koyan insanlar olabilir. Siz hala siz ve sevgiliniz için en iyi çalışan şeyi yapabilirsiniz. Muise’a göre asıl mesele romantik partnerinizle cinsel yakınlığınızı korumanız ve bunu yaparken de iş yoğunluğu ve ailevi sorumlulukları da göz önüne alarak, seks hayatınızla ilgili gerçekçi beklentiler içinde olmanız.

Kaynak: http://www.npr.org

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !