Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Her Aşığın Bilmesi Gereken 7 Psikolojik Çalışma

Her Aşığın Bilmesi Gereken 7 Psikolojik Çalışma

Yazar: Ankara Psikolog

Göz göze gelindiği anda oluşan kıvılcımdan, bir ömrü beraber geçirmeye uzanan aşk yolculuğu hakkında her aşığın bilmesi gereken 7 çalışmayı sizin için bir araya getirdik. Keyifli okumalar.

Aşık olmak saniyenin beşte biri gibi kısa bir sürede gerçekleşir.

Aşka dair gerçekleştirilen beyin görüntüleme çalışmalarına göre bu süreçte 12 farklı beyin bölgesi sürece dahil oluyor. Özel birisini gördüğümüzde beynin aşık olmamızı sağlayan kimyasalları salgılamaya başlamasının saniyenin beşte biri gibi kısacık bir zaman aldığı saptanmıştır.

Aşk ve arzuların beyin haritası

Sevgi ve cinsel arzuların altında yatan sinirsel farklılıklar incelendiğinde iki duygu arasında çok ciddi benzerlikler olduğu görülmüştür. İki durumda da aktif olan bölgeler duygular, motivasyonlarla ve derin düşüncelerle ilgili kısımlardır. Bu sonuçlara göre cinsel arzular basit duygulardan ibaret değil, içinde amaç, motivasyon ve daha gelişmiş düşünceler barındıran karmaşık yapılardır.

Öpüşmek seçim yapmaya yardımcı oluyor.

Yakın zamanda gerçekleştirilen çalışmalara göre öpüşmek insanların partnerlerini seçmelerine ve ilişkilerini sürdürmelerine yardımcı oluyor. Özellikle kadınlar öpüşmeyi önemli olarak değerlendirse de genel çoğunluk öpüşmenin partnerlerine yönelik bir test olduğunu kabul ediyor. Araştırmacılara göre öpüşmek yalnızca ilişkinin başlangıcında değil, sürdürülmesinde de güçlü bir etken olduğunu belirtiyor.

25 yıl sonrasında çiftler birbirine daha çok benziyor.

Evli çiftlerin yüz ifadelerini değiştiren bağımsız gözlemcilerden alınan sonuçlara göre 25 yılın üzerindeki evliliklerde çiftlerin yüz ifadeleri birbirine daha çok benziyor. Bu durum 25 yıl aynı çevrede yaşamakla, partnerinizle yıllar içerisinde daha kolay empati kurabilir hale gelmenizden kaynaklanıyor olabilir.

İlişkileri öldüren 4 şey

40 yılı aşkın süredir aşkın psikolojisi üzerine çalışan Profesör John Gottman’ a göre bir ilişkiyi öldüren 4 şey vardır: Sürekli eleştiri hali, alay eder gibi sık sık aşağılama, ilişkide savunmacı olma ve karşınızdakinin sizinle iletişime geçmesini imkansız kılan engelleme hali.

Evlilikleri kurtarmak için atılan minik adımlar

Eğer ilişkinin kurtarılması gerektiğini düşündüğünüz bir noktaya geldiyseniz profesyonel yardım almak elbette mantıklı bir harekettir. Ancak kendiniz de fark yaratacak minik adımlar atabilirsiniz. Üç yıl süren bir araştırmanın sonucuna göre eşlerin beraber film izleyip ardından film hakkında konuşmaları bile boşanma oranlarını düşüren bir etkinlik. Çoğu ilişkide iletişimin temel bir problem olduğu düşünüldüğünde böyle basit etkinliklerin iletişimi geliştireceğinden emin olabilirsiniz.

İşin sırrı küçük şeyler

Yaşadığımız tüketim toplumu her ne kadar aşka da satılıp alınan bir şey gibi davransa da aşkta önemli olan ve fark yaratanlar hep daha küçük şeylerdir. 4000i aşkın yetişkinle gerçekleştirilen bir çalışmanın sonucuna göre insanlar ilişkilerindeki küçük, basit hareketlerin en çok takdir edilenler olduğunu söylüyor.

 

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !