Buradasın Ankara Psikolog » Öfke Kontrolü ve Stres Yönetimi » Kaygıyla İlgili 4 Etkileyici Gerçek

Kaygıyla İlgili 4 Etkileyici Gerçek

Yazar: Ankara Psikolog

Değişim geçiren koku alma duyusu

Kaygı duygusu duygularımızı ve sosyal yetkinliklerimizi etkilemesinin yanı sıra dış dünyayı algılama şeklimize de etki eder. Bu etkinin en şaşırtıcılarından birisi koku alma duyusu üzerinde olur. Kişilerin kaygı düzeyi arttıkça çevrelerindeki sıradan kokuları kötü kokular olarak algılamaya başlarlar.

Ebeveyn etkisi

Çoğu psikolojik durum gibi kaygının da genlere dayanan bir yönü vardır. Ancak kaygının ortaya çıkması için çevresel bazı faktörler olması gerekmektedir. Kaygılı insanlar genellikle anne babalarının davranışları yüzünden kaygılıdırlar. Çocuklar ebeveynleri tarafından eleştirildiklerinde, belirsizlik içinde bırakıldıklarında, duygusal olarak soğuk davranıldıklarında daha kaygılı olurlar.

Direk sonuca atlama

Kaygılı insanların ilişkileri genellikle daha dengesiz ve problemli olma eğilimdedir. Çünkü kaygılı insanlar karşılaştıkları durumları çok tartmadan hızlı bir sonuca ulaşırlar ki bu çoğunlukla yanlış olur. Genelde karşılarındakilerin yüz ifadelerinden anlam çıkarmaya çalışırlar ve şaşırtıcı bir şekilde de doğru değerlendirmeler yaparlar ama bu sorun yaşamalarını engellemeye yetmez.

Dengesizlik

Yüksek kaygı düzeyi kişilerin hayatındaki dengeyi yerle bir eder. Burada bahsettiğimiz denge fiziksel anlamdaki dengedir. Kaygılı kişiler ayakta dururken normal insanlara göre daha fazla sallantı hissederler ve baş dönmesi hissettikleri daha çok olur. Yaşadıkları bu dengesizlik yapmak zorunda oldukları işleri engellediğinden daha fazla kaygılanmalarına ve kısır bir döngü içerisine girmelerine sebep olur.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !