Buradasın Ankara Psikolog » Kişilik Bozuklukları » Kişilik Hakkında Sizi Şaşırtacak 9 Gerçek

Kişilik Hakkında Sizi Şaşırtacak 9 Gerçek

Yazar: Ankara Psikolog

En genel anlatımla kişilik, bilinçli bir insanın kendini (ben) benzersiz ve süregen bir özne olarak kavrama işlevini dile getirir. Kişilik hakkında duyunca şaşıracağınız 9 ilginç bilgi.

Doğum sıranız kişiliğinizi etkileyebilir

Doğum sırasına göre kişiliğin şekillendiği yaygın bir görüştür ancak konuya dair bulgular henüz yeni oluşmaktadır. Yapılan birkaç çalışmaya göre doğum sırası ve ailenin büyüklüğü gibi özelliklerin kişilik üzerinde etkisi olabilmektedir. Ayrıca doğum sırası kişilerin arkadaş ve romantik partner seçiminde de etkili olabilmektedir.

Kişiliğiniz yaşam boyu nispeten sabit kalır

Uzun süreli yapılan çalışmalar kanıtlamıştır ki kişilik yaşam boyunca fazla değişiklik göstermez. Ancak yaşam boyunca kişilerin kaygı düzeyi, samimiyetleri ve yeni tecrübeler için duydukları istek değişiklik gösterir.

Kişilik özellikleri belli hastalıklarla ilişkilidir

Geçmişten bugüne kişilik özelliklerinin belli hastalıklarla ilişkili olduğu düşünülüyordu. Bu ilişkilerden en bilineni ise öfke ve düşmanca kişilik özelliklerinin kalp rahatsızlıklarıyla olan ilişkisiydi. Araştırma tekniklerinin gelişmesiyle birlikte nevrotik kişilik özelliklerinin de baş ağrısı, astım, ülser, eklem rahatsızlıkları ve kalp hastalıklarıyla ilişkili olduğu bulunmuştur.

Hayvanların da ayırt edici kişilikleri vardır

Yapılan araştırmalara göre hayvanların da ayırt edici kişilik özellikleri, belli davranış ve tercihleri olduğu belirlenmiştir.

5 temel kişilik özelliği vardır

Günümüzde kişilikle ilgili yürütülen çalışmaların çoğunda baz alınan 5 farklı kişilik özelliği vardır. Bunlar: dışadönüklük, uzlaşmacılık, sorumluluk, nevrotiklik ve yeni tecrübelere açık olmaktır.

Kişilik kişisel tercihleri etkiler

Kişiliğin tercihleriniz üzerinde etkili olduğuna şaşırmamış olabilirsiniz ancak kişilik nerdeyse aklınıza gelebilecek tüm tercihleriniz üzerinde etkiye sahiptir. Arkadaş seçimizden, dinlediğiniz müziklere kadar birçok şey kişiliğinizden etkilenir.

İnsanlar Facebook sayfanıza bakarak kişiliğiniz hakkında doğru çıkarımlar yapabilirler

Online profilleri düşündüğünüz zaman çoğu insanın ideal kişiliklerini yansıttıklarını düşünebilirsiniz ancak profilleri yaratırken ne kadar seçici olsanız da yapılan bir çalışma gerçek kişiliğinizi online profilinizde yansıttığınızı göstermektedir. Yapılan çalışmada 236 üniversite öğrencisinin online profilleri incelenmiş aynı zamanda katılımcılar kişilik özelliklerini ortaya çıkaran anketler doldurmuşlardır. Karşılaştırma yapıldığında profillerle gerçeğin uyuştuğu görülmüştür.

Kişilik bozukluklarına etki eden birçok faktör vardır

Kişilik bozukluklarını etkileyen birden fazla faktör vardır, bunların önde gelenleri: genetik, arkadaşlık ilişkileri, duyarlılık seviyesi, sözlü istismar ve çocukluk travmalarıdır.

Evcil hayvanınız kişiliğiniz hakkında bilgi verir

Köpek insanı ve kedi insanı kalıpları bize pek de uzak olmayan kalıplar. Bu kalıpların gerçek kişilik özellikleri ile ilişkisini inceleyen araştırmacılar, kendisini köpek insanı olarak tanımlayanların daha dışadönük ve başkalarını memnun etmeye çalışan  kişiler olduklarını; kedi insanı olarak tanımlayanların ise daha içe dönük ve meraklı olduklarını bulmuşlardır.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !