Buradasın Ankara Psikolog » Fobiler ve Korkular » Klostrofobinin Belirtileri Nelerdir?

Klostrofobinin Belirtileri Nelerdir?

Yazar: Ankara Psikolog

scared-man-in-elevatorKlostrofobi, küçük yerlerde tıkanıp kalma sonucu ortaya çıkan aşırı korku olarak tanımlanır. Klostrofobisi olan insanlar bu tür küçük yerlerde tıkalı kaldıklarında panik atak geliştirebilir ve klostrofobilerini aktif hale getirecek durumlardan kaçınırlar.

 

Klostrofobi Belirtileri Nelerdir?

Klostrofobinin birincil belirtisi küçük ve kapalı yerlerde bulunduğunda kişiye eşlik eden panik ve korku gibi hislerin yanı sıra güçlü bir kaçma arzusunun oluşmasıdır. Klostrofobisi olan birçok insan özellikle tanımadıkları küçük alanlardan çok korkalar. Örneğin, klostrofobisi olan kişi kendi küçük odasında kalmaktan sıkıntı yaşamayabilir ama asansöre binmek onlar için oldukça streslidir. Klostrofobi en yaygın fobilerden birisidir ve kaygıyla beraber eş zamanlı olarak diğer fobilere eşlik eder.

Klostrofobi Nedenleri?

Klostrofobinin asıl nedeni bilinmese de bu fobinin gelişmesine bazı etkenlerin etkisinin olduğu bilinmektedir:

  • Aile üyelerinden birisinin geçmişinde klostrofobi ya da diğer fobilerin bulunması. Bu hem genetik temeli gösterir hem de erken dönemden bu korkuya maruz kalındığının işaretidir.
  • Bir dolapta kilitli kalma ya da arabanın içerisinde kalma gibi travmatik deneyimler,
  • Kaygı bozukluğu tanısı
  • Filmlerde olduğu gibi canlı canlı bir yere gömülme olaylarını görmek ya da benzer olaylara tanıklık etmek.

Klostrofobi Tedavisi Var Mıdır?

Klostrofobi diğer fobiler gibi tedaviye iyi yanıt verir. Bilişsel davranışçı terapi ve duyarsızlaştırma özellikle etkili olmaktadır. Aşırı klostrofobi durumlarında kaygı düzenleyici ilaçlar terapiye başlamak için kullanılabilir. Ayrıca hipnoterapinin de fobik tepkileri azalttığı görülmüştür.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !