Buradasın Ankara Psikolog » Kişilik Bozuklukları » Sadizm ve Mazoşizm Nedir?

Sadizm ve Mazoşizm Nedir?

Yazar: Ankara Psikolog

Cinsel sadizmin en önemli özelliği cinsel doyumun olabilmesi için diğer kişiye acı yada psikolojik ıstırap çektirmenin tercih edilmesidir. Cinsel mazoşizmde cinsel uyarılmanın olabilmesi ya da arttırılabilmesi için kişinin acı yada aşağılanmaya boyun eğmeyi tercih etmesi gerekmektedir. Bu iki tür bozuklu hem heteroseksüellerde hemde eşcinsellerde görülebilir ancak bu bozukluğun görüldüğü vakaların %85 inin esas olarak heteroseksüel oldukları belirtilmektedir. Kadın sadist yada mazoşistler de vardır. Bu bozukluk erken yetişkinlik döneminde başlar ve sadist ve mazoşistlerin çoğu cinsel yaşantılarından memnundur.

Sadistlerin çoğu karşılıklı olarak cinsel haz yaşayabilmek için mazoşistlerle ilişki kurarlar. Bunlar cinsel yaşantıları dışında geleneksel bir şekilde yaşarlar ve bunların çogunun gelir ve ekonomik düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğunu gösteren kanıtlar vardır. Sadist cinsel doyuma ulaşmak için eşine acı verirken mazoşist bu acıya maruz kalmakla cinsel doyuma ulaşır. Bu kişiler sadist yada mazoşist cinsel yaşantıları örneğin tokat atmayı cinsel ilişkinin başlangıcı yada bir aşaması olarak görürler.

Her ne kadar bunlar her iki rolü yani hem baskın hem çekinik rolü oynayabilseler de , mazoşistlerin sayısı daha fazladır. Bu nedenle fahişelerin çalışmalarında sertlik ve disiplin ile ilgili konular dikkate değer bir bölümü oluşturmaktadır. Cinsel mazoşizm farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Örneğin hareketlerin engellenmesi( fiziksel olarak bağlanma), gözlerin bağlanması, dövülme, kamçılanma, elektrik şokuna maruz kalma, kesilme ve aşağılanma gibi.

Sadist ile mazoşist ilişki sırasında yaşayacakları aktiviteleri önceden belirlerler. Çiftin birlikte belirlediği aktivitelerde acı, aşağılanma yada hükmetme yada her ikisi birden yer alır. İtaat ve hükmetme ile ilgili temalarda fiziksel eziyet kadar önemlidir. Önceden belirlenmiş olan bu aktivitelerin her iki taraf içinde  cinsel uyarılmayı arttıracak “hayali” bir anlamı vardır. Örneğin mazoşist eski devirlerde olduğu gibi güçlü bir sultana satılan bir köle rolünü oynayabilir.

Bazı sadistler cinayet işleyebilir yada diğer kişiyi sakat bırakabilirler. Genellikle bunlar cinsel doyum alabilmek için yabancı kişilere eziyet eden ve bu nedenle hapse girmiş suçlulardır. Sadistlerin öfkelendiklerinde bir birlerine gösterdikleri davranışlar, sadist olmayan suçlulardan çok farklıdır. Sadist cinsel suçlular daha çok polis rolüne girerler ve zincirleme cinayet işlerler, kurbanlarını bağlarlar yada saklarlar. Neyse ki sadizm ve mazoşizm genellikle fantezilerle sınırlıdır ve DSM-IV de göre bunlar fantezilere sınırlı kaldığı, yani davranışa dönmediği sürece ve kişi bunlardan dolayı belirgin bir sıkıntı duymadığı takdirde bozukluk olarak kabul edilmez. Yine DSM-IV de göre bunlar davranışa döndürülmedikçe geleneksel olmayan fantezilere sahip olmak bozukluk değildir. En azından fantezi düzeyinde yaratıcılığı destekleyen bir sosyal ortam sağlanabilirse, pek çok kişi cinsel ilişki sırasında aklına yada gözünün önüne gelenlerden dolayı rahatsızlık duymayı bırakabilir. Bunun sonucunda daha fazla sadistik yada mazoşistik fanteziler ortaya çıkabilir  ama tanı alacak düzeydeki sadistik yada mazoşistik sayısında azalma olur.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

5 Yorumlar

Bosversenadimiya 24 Ağustos 2017 - 05:39

Allah canını alsın böyle adi pislik orospu çocuklarının geberesice mikroplar yaşamaya hakkı yok böyle pezevenk evlatlarının öldürülsün hepsi ne boka yarıyorlar yaşayıpta adiler

Cevapla
Bir kul 19 Kasım 2017 - 22:07

Ahlaki kavramdan uzak yaşayan insanların cinsel tercihleri diye düşünüyorum bir çoğu için belki fantazi gibi olsa da özel hayatta da eşine acı vermek için davranış bozuklukları yaşanılır gibi geliyor bana 🤔

Cevapla
nur 06 Mart 2018 - 02:50

Sen nasıl bir yobazsin??? Bu nasıl bir terbiyesizlik!!
Kemik kafalınin tekisin insanların seçimlerine saygı göstermek zorundasın bunun dine aykırı olduğunu düşünüyorsun değil mi peki İslam’da küfür etmek başkalarına saygı duymamak var mı çomar!!!

Cevapla
İsimsiz 24 Mart 2018 - 12:31

Ama bu bir hastalık düşünceleriniz çok yanlış siz ölün aslında böyle düşüncesiz olduğunuz için

Cevapla
phanTASO 03 Mart 2020 - 23:28

Yıllardır sadist birisiyim yorumları okudum hakaret ve küfür edilmiş sadizme sadizm sizin bildiğiniz gibi bir din değil satanizme küfür etmezsiniz ama acı çektirmeyi seven birisine söversiniz, Evet sadistim evet sinirime dokunan herkese kalıcı zarar veriyorum bazılarını öldürmeye çalışıyorum ve hala da devam ediyorum canımın istediği herkese de zarar verebilirim? Herkesin seçimine saygı duymak zorundasınız. Boynunu kırdığım da oldu organlarına zarar verdiğim de oldu beyne kalıcı hasar verdiğim de oldu o yüzden kimsenin seçimine karışmaya hakkınız yok ben 17 yaşındayım fakat içimde doğuştan sadistlik var acı çektirmeyi veya birisinin acı çekerken bana yalvarmasını her zaman istemişimdir çokta sevmişimdir hala da aynıyım yani sadizm bi insanın içinde olur bazıları da kendileri tercih eder saygı duymak ZORUNDASINIZ 🙂 🔗

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !