Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Sevgililer Gününü Neden Severiz Ya da Ondan Neden Nefret Ederiz?

Sevgililer Gününü Neden Severiz Ya da Ondan Neden Nefret Ederiz?

Yazar: Ankara Psikolog

Sevgililer Günü romantizmin, yakınlığın ve heyecanın ilişkilerde en fazla yaşandığı gündür. Fakat kimileri için romantik ve güzel geçen bir gün kimileri içinse beklentiler karşılanmadığından hayal kırıklığı ile sonlanabilir. Psikolojik bir araştırma insanların neden bir kısmının Sevgililer Günü’ne bayılırken diğer kısmının ondan iğrendiğini öğrenmeyi amaçlıyor.

Sevgililer Günü’nü sevmemenin bir nedeni o gün için yaşanan hediye stresi olarak değerlendiriliyor. Bu durumun abartıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre kadınların %53’ü eğer partnerleri Sevgililer Günü’nde istedikleri bir hediyeyi almazlarsa onlardan ayrılacaklarını söylüyorlar. Ama durun hemen üzülmeyin. Yine araştırmalar gösteriyor ki kadınlar için bugünün en önemli yanı hediye işi değil. Örneğin, 2011 yılında Sharp tarafından gerçekleştirilen bir başka araştırmanın sonucu, kadınların %70’inin, sevgililerinin kendilerini dışarıya çıkarmalarını ya da kendileriyle yeni bir şeyler denemelerini, hediye almış olmaya tercih ettiklerini gösteriyor.

Diğer yandan, 14 Şubat sadece sevgililerin değil yalnızların da günü olarak kutlanıyor. Bu alternatif günde yalnızlar tüm bu aşk-meşk işlerine karşı alternatif bir duruş sergiliyorlar ve yalnız başlarına dışarıya çıkıp ya da evde takılıp vakit geçiriyorlar. Amerika’da yapılan istatistiklere göre insanların sadece %54’ü Sevgililer Günü’nü kutluyor.

İster yalnız olun isterseniz bir ilişkiniz olsun size Sevgililer Günü için yardımcı olacak ve bu günü yeniden gözden geçirmenizi sağlayacak bazı önerilerimiz de olacak:

  • Sevgiliniz yok diye (ya da varsa bile) bir düşünün, Sevgililer Günü size ne ifade ediyor? Gerçekten medyanın ya da popüler kültürün dayattığı şeyi yapmak zorunda mısınız?
  • Sevgililer Günü’nde yalnız olmak demek ne anlama geliyor? Biz söyleyelim.
  1. Sevgililer Günü’nde yalnız olmak tüm yaşamınız boyunca yalnız olacağınız anlamına gelmez.
  2. Bu durumu yeniden el alın ve yalnız olmanın artılarını, eksilerini bir düşünün.
  3. Bir başka araştırmaya göre Sevgililer Günü’nde yalnız olsanız bile bu sizin mutsuz olacağınız anlamına gelmiyor. İnsanlar Sevgililer Günü’nde başka çiftlere sürpriz hazırlama ya da hediye seçme gibi davranışlarda bulunduklarında kendilerini daha mutlu hissediyorlar.
  • Eğer bir ilişkiniz varsa Sevgililer Günü şunlar demek değil;
  1. Sevgilinizin sizin zihninizi okuma becerisini test etmek değil, kimse ne istediğinizi siz bir şey söylemeden anlayabilecek yeteneğe sahip değil. Öyle gözükseler bile… Eğer bir beklentiniz varsa, bunu belli edin. İletişim kurun.
  2. Şu 3 şeyi hep hatırlayın. Yeniden bağlanma, romantizm ve yansıtma. Sevgililer Günü sizin için bunları güçlendirmeli.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !