Bazı İnsanlar Neden Aşktan Korkar?

Başlığı okuyup “Aşktan da korkulur mu ne saçma.” diyenler olabileceği gibi “Aaa tıpkı ben/o/şu gibi.” diyenler de olmuş olabilir. İster bu iki düşünceye sahip olun ister bir başkasına, bazı insanların kendilerini duygularına teslim etmekten neden çekindiğini ve sürekli geri adım attığını öğrenmek isteyebilirsiniz.

Evet, insanlar bunu yapar; belki de dünyanın en güzel duygularından biri olan aşktan korkarlar. Neden mi? İşte cevaplar:

Gerçek aşk insanı savunmasız bırakır.

Yeni bir aşk, ilişki adeta keşfedilmemiş bir diyardır ve çoğu insan da bilinmez olandan tedirgin olur. Kendinizi aşka bırakmak demek risk almak demektir. Karşınızdaki insana güvenir, onun sizi etkilemesine izin veriri karşısında savunmasız kalırsınız. Alışkanlıklarınız bile yeni bir ilişkide değişmeye başlar ve gitgide ilişkiniz önemli bir hal alır siz de önemsedikçe daha çok incinmekten korkar hale gelebilirsiniz.

Yeni aşk eski acıları gün yüzüne çıkarır.

Çocukluktan beri sosyal hayatın içinde olan insan kurduğu ilişkilerin izlerini üzerinde taşır. Bunlar kişinin yeni ilişkilerine yaklaşımını, tavırlarını da etkilemektedir. Bir romantik ilişkiye girdiğinizde üzerini örttüğünüz eski acılarınızın ortaya çıkması çok olasıdır. Partnerinize karşı tavrınız, düşünceleriniz, bağlılığınız, güveniniz eski yaşantınızdan etkilenir ve yeni ilişkinizin de eski kötü tecrübelere benzeyebileceğinden korkarsınız.

Gerçek mutluluk gerçek acıyı getirir.

Ne zaman gerçekten mutlu, değerli olduğunuzu, sevildiğinizi hissetseniz bu duyguları kaybetmekten korkarsınız. Eğer kaybederseniz büyük acılar yaşayacağınızı bilirsiniz çünkü. Fazla umursamadığınız, sevmediğiniz bir eşyanızı kaybettiğinizde fazla üzülmezsiniz mesela ancak değerli bir şey kaybettiğinizde hissettiğiniz üzüntü çok daha derinden ve büyük olur. Gerçek aşkı, mutluluğu yaşamak da güzeldir ancak gerçek duyguların getirebileceği acı da insanları korkutabilir.

Aşk genellikle eşit değildir.

İster kendi ilişkilerinize, isterseniz çevrenizdeki ilişkilere bakın aşkta genelde bir eşitsizlik görürsünüz. Bir taraf daha çok sever, önemser ya da duygularını daha iyi ifade eder. Bu durum ilişkide zamanla iki tarafı da rahatsız edebilir. “Benim onu sevdiğim kadar beni sevmiyor mu?/ Onun bana karşı hissettiklerinin karşılığını verebilecek miyim?”  gibi düşünceler insanların endişelerinin artmasına sebep olabilir.

İlişkiniz çevrenizle bağlarınızı etkileyebilir.

Yeni bir ilişkiye başladığınızda tüm ilginiz ve zamanınızın çoğunluğu o tarafa yönelir bu çok doğaldır. Aynı zamanda bu durum arkadaşlarınız ve ailenizle daha az zaman geçirmeniz anlamına gelebilir. Tabi ki yeni ilişkiniz eskilerini bitirecek demek istemiyoruz ama mutlaka etkisi olacağını kabul etmelisiniz. Bu durum kişilerin hayatlarında önemli yer edinen aile ve arkadaşlık ilişkileri için endişelenmesine yol açabilmektedir.

Bu yazı 2186 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog