Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » 82 Yıllık Evliliğin Sırları: Hayat Boyu Süren Bir Aşk Hikâyesi

82 Yıllık Evliliğin Sırları: Hayat Boyu Süren Bir Aşk Hikâyesi

Yazar: Ankara Psikolog

Uzun süreli ve mutlu bir evliliği kurmak kolay değildir. Cesaret, sabır ve aşk gerektirir. Bütün hayatı bir kişi ile paylaşıp hala o kişiye âşık olmak mümkün müdür yoksa gerçekten imkânsız mıdır? Şüpheniz varsa eğer, anlatacağımız çiftin hikâyesine bakmalısınız. Böyle bir aşkın gerçek olabileceğine inanacaksınız. Gerçekten ilham verici!

Nicholas ve Rafaela Ordaz evliliklerinde sadece aşkın ve sevginin hâkim olduğunu öne sürüyorlar. Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde yaşayan bu tatlı çift, yakın zamanda 82. evlilik yıl dönümlerini kutladılar. 2015 yılı Ekim ayında Nicholas 102 yaşına, eşi Rafaela 100 yaşına girdi.

Torunlarından biri olan 39 yaşındaki Leticia Ordaz onların aşkını şöyle anlatıyor:

‘’ Onların anne ve babaları da 112 ve 108 yaşına kadar mutlu bir evlilikle hayatlarını sürdürdüler. Bizim ailemizde boşanma görülmüş bir şey değildir. Onların ilişkilerini büyütmek bizim kültürümüzün büyük bir parçası.’’

1

Bu mutlu birlikteliği kutlamak için 5 nesil bir araya geldi. Etraflarındaki telaşa ve üzerlerindeki yoğun ilgiye rağmen, gözleri yine her saniye birbirlerinin üzerindeydi.

Torunları Leticia şöyle devam ediyor:

‘’Onlar hala birbirlerine çok âşıklar. Bütün resimlerde, birbirlerinin elini tutarlar ve birbirlerine öpücük verirler. Bir gün, yanımızdan ayrılıp yatak odalarına çekildiklerini gördüm ve seviştiklerini duydum.

Böyle bir durum onları utandırmaz. Dedem her zaman dünyanın en güzel kadını ile evli olduğunu ve eşinin de tanıştıkları ilk günkü kadar güzel olduğunu söyler.’’

Tabi ki de böyle başarılı ve uzun süreli ilişkilerin yıllar boyu sürmesi için büyük bir tutku gerekir.

2

Bu çift mutluluğun sırrını paylaşıyor: “ Mutlu bir evlilik için, karşılıklı saygı ve küçük sorunları büyütmemek çok önemli. ”

Leticia şunları ekliyor:

“İkisi de birbirine çok iyi bakıyor. Doğum günü partisinde büyükannem, diyabeti olduğu için, sürekli dedemin elinde kek olup olmadığına bakıyordu. Gerçekten hiç kek yiyemedi fakat birlikte yemeyi çok isterlerdi. “

Yakın zamanda kocası ile evliliklerinin 10. yıl dönümlerini kutlayan Leticia, büyükanne ve büyükbabasının evliliklerinin onun için örnek olduğunu söylüyor.

3

Sadece birkaç yıl sonra, Ordaz ailesi yeni bir dünya rekoru kıracak: Şu an ki en uzun süre evli kalan çift, Herbert ve Zelmyra Fisher: 86 yıldır beraberler.

Beraber geçirdikleri bu yıllara bakacak olursak, mutlu bir evliliğe sahip olan Nicholas ve Rafaela Ordaz tartışmasız gerçek mutluluğu ve uzun ömrün sırrını bulmuş. Torunlarının söylediğine göre, yaşlandıkları için hafızaları eskisi kadar iyi değil fakat herkesin isimlerini unutsalar bile birbirlerini asla unutmazlar.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !