Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » İlişkinizin Kalitesini Tek bir Soru İle Ölçebilirsiniz

İlişkinizin Kalitesini Tek bir Soru İle Ölçebilirsiniz

Yazar: Ankara Psikolog

İlişkinizi sorguluyor, ne kadar iyi olduğunu merak ediyorsanız kendinize şu soruyu sorun: Birlikte ne kadar gülüyorsunuz? Yakın zamanda gerçekleştirilen araştırmalara göre beraber gülen çiftler ilişkilerini daha kaliteli olarak değerlendiriyor.

1

Kuzey Carolina Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmada 71 heteroseksüel çiftten tanışma hikayelerini anlatmaları isteniyor ve ardından araştırmacılar çiftin kaç kere güldüklerini sayıyorlar, birlikte ve yalnız.

Beraber daha çok gülen  çiftler ilişkilerinde yakınlığın ve desteğin daha çok olduğunu ve ilişkilerinin daha kaliteli olduğunu belirtiyorlar.

Ayrıca gülüşlerde cinsiyet farkı da gözlemleniyor. Kaydedilen yaklaşık 1400 gülüşün %62’si kadınlardan geliyor. Ancak erkeklerin gülüşleri daha bulaşıcı, partnerlerinin de onlarla birlikte gülmelerine sebep oluyor.

71 kişilik katılımcı grubu sonuçları genellemek için yeterli bir sayı olmasa da konu hakkında yapılmış eski çalışmalar da bulunan sonucu destekliyor. Ayrıca yapılan çalışma mutlu olaylara dair anıların ilişkiye faydası var ve gülmek de bu faydaya büyük katkı sağlıyor. Beraber güldükleri anıları hatırlayan çiftler ilişkilerini diğerlerine göre daha iyi değerlendiriyorlar.

Araştırmacılarda birlikte gülmenin ilişkideki uyumu arttırdığını ve ilişkiyi daha güçlü hale getirdiğini savunuyorlar.

2

İşte bu yüzden partnerinizle daha fazla gülün. Birlikte gülmek ilişkinizi güçlendirmenin en basit yolu olabilir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !