Buradasın Ankara Psikolog » İş Psikolojisi » Pazartesi Sendromu ile Nasıl Baş Edilir?

Pazartesi Sendromu ile Nasıl Baş Edilir?

Yazar: Ankara Psikolog

Haftanın o günü geldi! Pazar… Hem haftasonundan kalan son saatleri kendi istediğiniz gibi yaşamak için heyecanlandığımız, hem de bir yandan yarın işe veya okula gidecek olma gerçeğiyle yüzleştiğimiz ekstrem duygular günü. Artık Pazartesi Sendromu pazartesi sabahından bile önce başlıyor çoğumuz için: Pazar’ın öğle saatlerinden itibaren kendini hissettirmeye başlıyor. Pazartesi Sendromu’nun etkisini biraz olsun azaltabilmek için psikolojik araştırmaların bu konu hakkında ne gibi bulgulara vardığını ve nasıl başa çıkılabileceğini okuyun ve en azından bu Pazar’ı biraz daha rahat geçirin.

Birçok psikolojik araştırma aslında Pazartesi Sendromu’ndan çok, Haftasonu Heyecanı‘nın insanda ağır bastığını vurguluyor. Yani aslında siz Pazartesilere daha mutsuz başlamıyorsunuz, sadece haftasonlarına daha enerjik, mutlu ve heyecanlı başlıyorsunuz. Kısaca matematiksel olarak açıklamamız gerekirse Cuma> Pazartesi.

Ancak Pazartesi’nin sağlığa etkileri araştırıldığında ortaya daha karamsar bir durum ortaya çıkıyor. 90′larda yapılan psikolojik araştırmalar Pazartesi’lerde intihar oranlarının arttığını bulmuş. Ama 2000′lerde yaşayan bizler için durum değişmiş: 2000 ve 2004 seneleri arasında yapılan araştırmalar intihar oranlarının Çarşambalara kaydığını gösteriyor. Araştırmayı yapan Augustine Kposowa’nın teorisi şu: İletişim çağının etkisiyle insanlar artık haftasonları birbirleriyle daha bağlantılı. Dolayısıyla bu Pazartesiler’deki intihar oranlarını düşürüyor. Ayrıca Çarşamba günleri iş stresi en yukarılara çıkıyor. Çarşamba hem yapılan işlerin yorgunluğunun vurduğu, hem de daha haftanın ortasında olunması nedeniyle sıkıntının arttığı bir gün. Yani Çarşambalar insanı fena çarpıyor- belki Pazartesiler’den de çok dikkat etmek gerek.

Başka bir araştırma ise Pazartesi Sendromu ve kalp krizi riski üzerine. Kalp krizi geçirme riski Pazartesi günlerinde artıyor. Yani işe gitme stresi insanların tansiyonu, kalp ve damar sağlığı üzerinde etkili. Hatta araştırmada tatil günü olan Pazartesilere bakıldığında kalp krizi riskinin azaldığı gözlemlenmiş. Ama Avrupa’daki araştırmalar olaya farklı bir bakış açısı getiriyor: İrlanda’da yapılan araştırmalar yüksek tansiyon riskinin Pazartesiler’de arttığını gösterirken, Fransa‘da bu patern gözlemlenmiyor. Araştırmacıların bu duruma getirdiği açıklama şu: İrlanda’da olduğu gibi haftasonları aşırı içki tüketildiği zaman Pazartesileri daha yüksek tansiyon gözlemleniyor. Ancak Fransa gibi içki tüketimi daha ölçülü ve haftanın tüm günlerine dağılmış şekilde yapılırsa bu patern gözlemlenmiyor. Araştırmanın ana fikri: Blame it on the alcohol. (Alkolü suçla.)

Pazartesi Sendromu’nın ve stresinin etkilerini azaltmak için neler yapılabilir:

  • Haftasonu aşırı içki tüketiminden kaçının.
  • Pazartesinizi iyi planlayın.
  • Pazartesileri işte çok stres oluyorsanız güne önce basit işlerinizi yapmakla başlayın: Örneğin, yazılması gereken kısa e-mailleri yazmak gibi.
  • Yeni birşey deneyin- İşe giderken yeni bir albüm dinlemek veya ofis masanızda bitki yetiştirmek gibi.
  • Pazartesi iş günü sonrası sizi mutlu edecek bir aktivite planlayın. Bu evde okumak istediğiniz bir kitaba başlamak da olur, özlediğiniz bir arkadaşınızla yemek planı yapmak da.
  • Pazar gününden kendinizi ”Yarın işe gideceğim.” diye kahretmeyin. Akşam dışarı çıkın, yürüyüş yapın, temiz hava alın ve kafanızı dağıtın.

kaynak: pavlov’s partner.com

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !