Buradasın Ankara Psikolog » Cinsel Yaşam » Hamilelik Sırasında Seks Yapmak Güvenli Mi?

Hamilelik Sırasında Seks Yapmak Güvenli Mi?

Yazar: Ankara Psikolog

Hamilelik zamanında kadınlarının libidosunun yükseldiği bilinen bir gerçek. Bu durumda birçok kadına “Hamilelik sırasında seks yapmak güvenli mi?” sorusunu sordurtuyor. İyi haber: Hamilelikte seks güvenli olmasının yanı sıra sizin için yardımcı olabilecek de bir şey.

Hamilelik sırasında seks normal ve sağlıklıdır:

Biyolojik olarak baktığımızda hamileliğiniz boyunca cinsel isteğinizin artması oldukça normal bir durumdur. Hormonsal faktörlerin de etkisiyle kadınlar ilk üç aylık dönemden sonra daha fazla cinsel istek duymaya başlarlar. Özellikle hamilelikten dolayısıyla vücudun kan akışının göğüslere ve cinsel organa doğru artması bu durumda etkili olabilmektedir.

Şunu da belirtmek gerekiyor ki bazı kadınlar hamilelikleri boyunca hiçbir cinsel arzu duymuyor da olabilirler. Sabah bulantıları, değişen hormonlar veya kadınların vücutlarına karşı güvensizlikleri bu duruma sebep olabilir. Her iki durumda da, eğer hamileyken cinsel ilişkiye karar vermişseniz, hamileliğiniz normal seyrettiği takdirde, bunun hiçbir olumsuz sonucu olmayacağını bilmelisiniz.

Hamilelik düşüklere sebep olabilir mi?

Birçok insan hamileyken seks yapılarsa bunun çocuğu düşürmeye sebep olacağını düşünür. Fakat düşük yapma, ceninin anormal gelişiminin bir sonucudur ve seks yaşantınızla bir ilgisi yoktur. Rahminizdeki amniyotik sıvı bebeğinizi korur ve seks yapmak belki de sizi daha saklı tutabilir. Araştırmacılar hamilelikleri sırasında seks yapan kadınların, yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi veya havale gibi potansiyel sağlık sorunlarını çok daha az yaşadıklarını bulmuştur.

Hamilelikte seks hakkında endişelenmem gereken bir şeyler var mı?

Hamilelikte seks genel için normal ve güvenli olsa da yine de dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Öncelikle tıbbi anlamda seks yapmanıza herhangi bir engel olmaması gerekmektedir. Doktorunuza danıştığınız takdirde seks yapmanızın güvenli olup olmadığına dair daha güvenilir bir şekilde bilgilendirilirsiniz. Seks yaptıktan sonra rahim içi sıvısının akması veya kanama gibi durumlarda da doktorunuzla görüşmelisiniz.

Hâlâ en sevdiğimiz pozisyonda ilişkiye girebilir miyiz?

Tıbbi olarak asla ilişkiye girmemeniz gerektiği söylenen bir seks pozisyonu yoktur. Fakat sizin fiziksel rahatlığınız bu pozisyonlara karar vermede belirleyici olmalıdır. Hamilelik başlayınca kadınlar genelde üstte olmak yerine kaşık pozisyonunda ilişkiye girmeyi tercih edebilirler. Oral seks yapmanızda da bir sakınca yoktur, fakat bilmeniz gereken bir durum vardır. Eğer partneriniz vajinanıza hava üflerse bu kan damarlarının engellenmesine sebep olabilir. Bu yüzden bu durumu partnerinizle konuşmayı isteyebilirsiniz.

Kaynak: lifehack.org

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !